BioNTech ve Pfizer, Yüzde 97 etkili

BioNTech ve Pfizer, İsrail'den alınan resmi Covid-19 aşısı verilerini açıkladı

BioNTech ve Pfizer, Yüzde 97 etkili

BioNTech ve Pfizer, İsrail'den alınan resmi Covid-19 aşısı verilerini açıkladı. Verilere göre Covid-19 aşısının semptom göstermeyen kişilerde yüzde 94, semptom gösteren ağır hastalar ve can kayıpları üzerinde ise yüzde 97 etkili olduğu belirtildi. Verilere göre, aşılanmamış kişilerin semptom gösteren Covid-19 geliştirme olasılığının 44 kat daha fazla olduğu belirtilirken, Covid-19’dan hayatını kaybetme oranlarının ise 29 kat daha fazla olduğu açıklandı.
BioNTech ve Pfizer tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı ile ilgili İsrail’den gelen resmi sonuçlar açıklandı.
BioNTech ve Pfizer tarafından yapılan açıklamada, Covid-19 aşısının resmi sonuçlara göre semptom göstermeyen enfeksiyonları yüzde 94 oranında engellediği belirtildi.

Can kayıplarına etkisi yüzde 97
Aşının, semptom gösteren ağır Covid-19 hastalarının üzerinde ve can kayıplarını önlemede ise yüzde 97 etkili olduğu belirtildi.
BioNTech - Pfizer tarafı daha önce aşılarının 3’ncü faz sonuçlarını yüzde 95 etkili olarak açıklamışlardı.
Paylaşılan sonuçlara göre, aşının ilk olarak İngiltere’de ortaya çıkan ve B.1.1.7 olarak bilinen mutant Covid-19’u önlemede başarılı olduğu belirtilirken, yayınlanan sonuçlardaki kişilerin yüzde 80’inin İngiltere mutantına sahip hastalar olduğuna dikkat çekildi.

Can kaybı riski 29 kat fazla
Yapılan açıklamada, BioNTech - Pfizer Covid-19 aşısını olmayan kişilerin olanlara göre 44 kat daha fazla enfekte olma olasılığı olduğuna dikkat çekilirken, aşı olmayan kişilerin olmayan kişilere göre 29 kat daha fazla can kaybı riski taşıdığının altı çizildi.

Ülkenin çoğu aşı oldu
Yaklaşık 9,3 milyonluk İsrail'de, nüfusun yüzde 44’ü iki doz aşı olurken yüzde 56’sı ise en az bir doz aşı oldu.
Aşılama sayesinde Ocak ayında 10 binin üzerine çıkan günlük vaka sayısı, 4 binin altına düşmüş durumda. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473