banner564
banner556

"Covid destek paketi 400 milyon TL"

Bakan Oğuz, özel sektörle ilgili Covid destek paketinin yaklaşık 400 milyon TL olduğunu açıkladı

"Covid destek paketi 400 milyon TL"

Maliye Bakanı Dursun Oğuz katıldığı televizyon programında, özel sektör ile ilgili Covid destek paketinin yeterli olmasa da yaklaşık 400 milyon TL olduğunu açıkladı.
Bakan Oğuz, karantina otellerine şimdiye dek 120 milyon TL ödendiğini kaydetti.
Bakan Oğuz, bütçe gelirlerinde pandemi koşulları nedeniyle kayıp yaşandığını belirterek, “Bu kayıptan doğan aradaki farkı, bütçedeki açığın bir kısmını Türkiye Cumhuriyeti’nden alacağımız kaynak, bir kısmını da tasarruflarla kapatmaya çalışacağız. Bu süreç içerisinde belki bazı mükellefiyetleri, belki alımları, hizmetleri kısmak zorunda kalacağız ki sürdürülebilir bir bütçe yapabilelim.” dedi.
Dünyada ve ülkede pandeminin etkisiyle gelir ve gider dengesinde zor bir dönemin yaşandığına dikkati çeken Maliye Bakanı Dursun Oğuz, zorluklara rağmen tüm paydaşlarla bu dönemin de aşılacağına inanç belirtti. Maliye Bakanlığı’nın da üzerine düşen sorumluluğu aşmak için yoğun bir çaba sarf ettiğini kaydetti.
Kamuoyunda, Maliye Bakanlığı’nın yaptığı borçlanmanın yalnızca maaşları ödemek için yapıldığı gibi yanlış bir algının oluştuğunu yineleyen Maliye Bakanı Dursun Oğuz, bunun böyle olmadığını her fırsatta dile getirdiklerini, maliyenin ödemesi gereken mükellefiyetleri bulunduğunu bunun başında da bu dönemde sağlığın geldiğini söyledi; sağlık, burs gibi diğer tüm cari mükellefiyetleri örnek gösterdi.
Bunun yanında özel sektör ile ilgili Covid destek paketinin yeterli olmasa da yaklaşık 400 milyon lira olduğuna işaret eden Oğuz, yine bu miktarın da bütçeden ödeneceğine değindi.

Çiftçileri düşünmek gerekiyor
Bugünlerde en büyük mükellefiyetlerden bir tanesinin de Tarım Bakanlığı’nın Doğrudan Gelir Desteği olduğuna işaret eden Maliye Bakanı Dursun Oğuz, üretim yapan çiftçileri de düşünmek gerektiğine, bu yılki kuraklığın da göz önünde bulundurulması gerektiğine işaret etti.
Küçükbaş hayvancılarla ilgili teşvik ve ödenmesi gereken mükellefiyetleri de dile getiren Dursun Oğuz, küçükbaş hayvancılığa desteği nisan ayının ilk haftası ödemeyi planladıklarını söyledi.

Ek kaynağa ihtiyaç var
Tüm mükellefiyetlerin sadece yerel gelirlerle karşılanmasının mümkün olmadığına işaret eden Maliye Bakanı Dursun Oğuz, mutlaka, dışarıdan da ek kaynağa ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek şöyle konuştu:
“Bildiğiniz gibi 13. maaşlar aşamasında Türkiye Cumhuriyeti’nin bize yapmış olduğu katkı vardı. Ancak 2021 yılında da geçen ay örneğin borçlanarak bu mükellefiyeti yerine getirmek durumunda kaldık. Bu ayla ilgili de Ekonomik Protokol imzalandı. Bunun prosedürü tamamlanma aşamasında. Beklentimiz ay sonuna kadar tamamlanıp bu kaynağın da yeni bütçeye girmesiyle mükellefiyetleri yerine getirme anlamında görevlerimizin bir kısmını da yapacağız.”

Karantina dışında uygulamalar gündemde
Maliye Bakanı Oğuz, karantina otellerine yapılan ödemeler konusunda da açıklamalarda bulundu.
Öğrenciler ve Bakanlar Kurulu’nca muaf tutulanlar hariç yurt dışından gelenlerin tamamının karantina ücreti ödediğini ifade eden Oğuz, KKTC’de eğitim görecek üniversite öğrencileri ve yurt dışında okuyan KKTC uyruklu öğrencilerin karantina ücretinden muaf oldukların belirtti.
Oğuz, ayrıca pozitif vakalar ile temaslılarının karantinalarının da devlet tarafından karşılandığını anımsattı.
Bakan Oğuz, karantina ücretlerine şimdiye kadar 120 milyon Türk Lirası ödendiğini belirtti.
Bakan Oğuz, karantina dışında farklı uygulamaların da gündeme gelebileceğini ifade ederek, bu konu ile ilgili çalışmaların sürdüğünü belirtti.

banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473