Sağlık çalışanları soyunarak gösteri yaptı

Eylem amacına ulaştı

Sağlık çalışanları soyunarak gösteri yaptı
banner432

İspanya'da başkent Madrid'de ve Barcelona'da sağlık çalışanları, yeni tip Coronavirüs’ten dolayı çalışma şartlarının zorlaşmasına ve sağlık sektöründeki özelleştirmeye karşı protesto gösterisi yaptı. 
Sağlık çalışanlarının bağlı olduğu 4 sendikanın çağrısıyla, Madrid’deki Ramon y Cajal Devlet Hastanesi önünde düzenlenen gösteride, sağlık sektöründeki personel eksikliği, yatırımların durması ve Covid-19’a karşı alınan önlemlerin yetersizliği protesto edildi. Hastanedeki laboratuvar görevlilerinden Doktor Martin Robles, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Benim departmanımda çalışanların yüzde 80’inin geçici sözleşmesi var. Covid-19’dan dolayı işlerimiz çok yoğun ama personel eksikliğimiz fazla. Hiçbir güvencemiz yok. İspanya, bu zamana kadar dünyada en iyi sağlık hizmeti veren ülkelerden biri olarak gösterildi ama Covid-19 bunun böyle olmadığını, sağlık sektörünün tıkandığını gösterdi” diye konuştu. 

Personel eksikliği var
Sağlık çalışanları Marta Gomez ve Ruth Garcia da “Yerel yönetim, Covid-19 ile ilgili istatistikleri sürekli manipüle ediyor. Aslında artık tahammül edemeyecek durumdayız. Yeterli personel yok. Bu geçmişten gelen bir sorun ama Covid-19’un yarattığı yoğunlukla tükendik. Meslektaşlarımız, insanüstü bir çaba gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu. Sağlık çalışanları sendikası CSIL’in görevlilerinden Antonia Diaz da “Uygun şartlarda çalışamıyoruz, personel eksikliği var, devlet hastanelerine yatırım yapılmıyor. Bunların hepsi Covid-19 ile birlikte çok daha arttı” diyerek eylemlerinin devam edeceğini söyledi.
İspanya’da sağlık çalışanları, geçen hafta sonu da 40’tan fazla şehirde, sağlık sektöründe özelleştirmeyi ve personel eksikliğini protesto etmişti. Avrupa’da Covid-19 salgınının en yoğun görüldüğü ülkelerden biri olan İspanya’da toplam vaka sayısı 1 milyona yaklaşırken 34 binden fazla kişi de hayatını kaybetti. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner474

banner460