banner556

Suriye bizim dostumuzdur

Beşar Esad, sürpriz bir şekilde Moskova'ya gelip Vladimir Putin ile görüştü

Suriye bizim dostumuzdur
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, önceki gün gece sürpriz bir şekilde Moskova'ya gelip Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.
Konu ile ilgili Kremlin resmi internet sayfasında yapılan açıklamada 20 Ekim Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, bir çalışma ziyareti için Moskova'yı ziyaret etti. Kremlin'de gerçekleşen görüşmelerde Rusya üst yönetiminin katılımı ile dar ve genişletilmiş formatta Rusya-Suriye görüşmesi gerçekleştirildi dendi.
Kremlin'den yapılan açıklamaya kadar görüşmeden kimse haberdar olmaz iken, Kremlin'in resmi internet sayfasında dün sabah 09.40'ta yayınlanan metinde iki liderin yaptığı şu konuşmalara yer verildi
Putin Ülkenizdeki dramatik duruma bakmaksızın bizim ricamıza uyup Rusya'ya geldiniz.
Sizin ricanız üzerine bir karar aldık ve Suriye halkına uluslararası terörle mücadelede etkili yardım etmeye çalışıyoruz. Suriye halkı neredeyse tek başına mücadele ediyor, uluslararası teröre karşı geliyor, ciddi kayıplar veriyor, fakat son zamanlar bu mücadelede olumlu ciddi sonuçlara ulaşıyor. Uluslararası terörizmin Yakın Doğu'daki toprakları kontrolü altına alma çabaları, bölgedeki durumun istikrarını bozma çabaları birçok ülkede endişe uyandırıyor. Bu bizi de Rusya'yı da endişelendiriyor. Suriye'de maalesef eski Sovyetler Birliği ülkelerinden gelenler de elinde silahlarla hükümet askerlerine karşı savaşıyorlar. Onların sayısı 4 bine ulaştı. Biz onların askeri deneyime ulaşıp Rusya'ya dönmelerine izin veremeyiz. Suriye'de krizin uzun vadeli çözümüne tüm siyasi güçlerin, dini grupların katılımıyla ulaşılabileceğini düşünüyoruz. Tabi ki son söz Suriye halkına kalacak. Suriye bizim dostumuzdur. Biz sadece terörle mücadelede askeri eylemler sırasında değil aynı zamanda siyasi sürece de katkıda bulunmaya hazırız.” 

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 09:26
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner474