banner556

Üçlü zirve

Mısır Devlet Başkanı general El Sisi, Atina’ya gidiyor

Üçlü zirve
   Mısır Devlet Başkanı General Abdel Fatah El Sisi’nin, üçlü zirveye katılmak amacıyla Kasım ayı sonunda Atina’ya gideceği bildirildi.
   Bu arada İtalyan Enerji Firması ENI’nin CEO’su Claudio Descalzi’nin de, geçtiğimiz pazartesi günü Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi ile görüşerek, Zohr parselinin geliştirilmesiyle ilgili plan sunduğu; bunun yanı sıra, Doğu Akdeniz’de doğalgaz kavşağı yaratılması ve yeni perspektiflerle ilgili görüşme yaptığı bildirildi.
   Mısır’da yayımlanan “The Cairo Post”un haberine göre, Descalzi ile El Sisi, Mısır’ın Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde keşfedilen ve Doğu Akdeniz’in en büyük hidrokarbon yatağı addedilen Zohr parselinden doğalgaz üretimine başlanması prosedürünün hızlandırılması için karşılıklı taahhütler verdi.
   “The Cairo Post”ta yayımlanan haberi değerlendiren Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, ENI’nin Doğu Akdeniz ile ilgili planları arasında Kıbrıs’ın da bulunduğunu ve bu konunun, Descalzi’nin Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile gerçekleştirdiği son görüşmede ele alındığını söyledi.
   Enerji konusunun, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile Mısır Dışişleri Bakanı Sameh Şükri’nin dünkü görüşmesinde de ele alındığını kaydeden gazete, görüşmenin ana konusunun Yunanistan ile Mısır’ın, Süveyş Kanalı ile ilgili projelerle enerji konularındaki işbirliğinin güçlendirilmesi olduğunu yazdı.
   Gazete, görüşmede, El Sisi’nin Atina’ya ziyaret düzenleyeceğinin teyit edildiğini ve bu ziyarette, Güney Kıbrıs-Yunanistan-Mısır üçlü zirvesinin yapılacağını kaydederken, ziyaretin ve zirvenin, haberin başlığında Kasım sonu, haberin içerisinde ise Aralık sonu yapılacağı bilgisini verdi.
   Haberde, Vatandaşlar İttifakı’nın, enerji konusuyla ilgili açıklama yaptığı ve komşu ülkeler enerji planlarını hızla geliştirirken, Anastasiadis Hükümeti’nin geciktiğini belirttiği kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2015, 09:36
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455