banner564
banner556

‘Asgari ücret, 5 bin 560 TL olmalıydı’

Bıçaklı, yeni belirlenen asgari ücretle çalışanların açlığa mahkum edildiğini ileri sürdü 

banner587
‘Asgari ücret, 5 bin 560 TL olmalıydı’

Türk-Sen Genel Başkan Arslan Bıçaklı, yeni belirlenen asgari ücretle çalışanların açlığa mahkum edildiğini ileri sürdü.
Bıçaklı yaptığı yazılı açıklamada, taraflara Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nu yeniden toplayarak asgari ücretin günün koşullarına göre yeniden belirlenmesi ve 1 Ocak’tan itibaren uygulamaya konulması için çağrı yaptı.
Bıçaklı, son dönemlerde dövizin patlama yaptığını, kamudaki harçlar dahil tüketim maddelerine sürekli yapılan zamlarla çalışanların alım gücünün yüzde 40 oranında gerilediğini savunarak, bu dönemde asgari ücrete bir yıl aradan sonra yapılan “şaibeli” bir toplantı sonucunda verilen artışla özellikle özel sektörde asgari ücretle çalışanların açlığa mahkum edildiğini öne sürdü.
Yasaya uygun olarak dört kişilik bir ailenin yaşamını insanca sürdürebilmesi için asgari ücretin 5 bin 560 TL olması gerektiğini ifade eden Bıçaklı, bunun 1 Ocak’tan itibaren uygulanması gerektiğini kaydetti.
Bıçaklı, “Bu nedenle ‘şaibeli’ bir toplantı sonucunda belirlenen yeni asgari ücreti kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.
Bıçaklı, bu konuda yaşanan bunca karmaşa içinde yasal olarak itiraz ederek konuyu daha da karmaşa içine sokmak ve uygulamayı engelleyen taraf olmak istemediklerine işaret ederek, taraflara komisyonu yeniden toplamları çağrısında bulundu.
 

banner571

YORUM EKLE
YORUMLAR
Turkish power
Turkish power - 2 yıl Önce

At martini bre debreli hasan kardesim TC de doner sermaye olmadan uzman doktor bu parayi almiyor kale bos sık palavrayi iyi reyting alirsiniz sendikaci olarak ama ruya aleminde

SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473