banner564

Kapsamı oldukça geniş

Avrupa Komisyonu, Kıbrıs Türk toplumuna 31.7 milyon Euro tahsis eden programı kabul etti

Kapsamı oldukça geniş
banner598

Avrupa Komisyonu dün Kıbrıs Türk toplumuna 31.7 milyon Euro tahsis eden 2023 Yıllık Eylem Programını kabul etti.
Açıklamada, Yıllık Eylem Programının, Kıbrıslı Türklerin 2024 yılı sonundan önce Halloumi/Hellim paketi kapsamındaki standartlara ulaşmalarına yardımcı olacak özel önlemler de dâhil olmak üzere geniş kapsamlı AB desteği sunduğu belirtildi.
Programın ayrıca, Yeşil Hat üzerinden ticareti desteklemeye ve ürün güvenliği alanı da dahil olmak üzere AB ürün ve üretim standartlarına uyumu sağlamaya devam edeceği ifade edilen açıklamada, bu amaçla özel test ekipmanları temin edileceği kaydedildi.
Yerel işletmelere özel teknik destek ve hibeler sunulacağı ve mesleki eğitim ve öğretime destek sağlanacağı ifade edilen açıklamada, bu desteğin genç istihdamını artıracağı ve Yeşil Hat üzerinden işgücü hareketliliğini kolaylaştıracağı belirtildi.
Programın, Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum toplumları arasındaki güveni artırmak amacıyla Kayıp Şahıslar Komitesi’ne ve İki Toplumlu Kültürel Miras Teknik Komitesi’ne önemli seviyede finansman sağlamaya devam edeceği kaydedilen açıklamada, Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk lise öğrencilerine, iki toplumlu burs programı kapsamında United World Colleges’a (UWC) birlikte katılmalarına yönelik destek sağlanacağı da ifade edildi.
Ayrıca sivil toplum örgütlerine, insan hakları, aktif yurttaşlık ve uzlaşmayı teşvik etmeye yönelik hibe desteği sağlanacağı belirtildi.
Açıklamada son olarak programın, Avrupa Yeşil Düzeni’nde yer alan önceliklerin ada genelinde hayata geçirilmesine yönelik çabalar doğrultusunda enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerji girişimlerini daha fazla teşvik edeceği kaydedildi.

Toplumsal uyuma katkı…
Avrupa Komisyonu Uyum ve Reformlardan Sorumlu Komisyon Üyesi Elisa Ferreira konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yılki programın, Kıbrıs’ta ekonomik kalkınmaya ve toplumsal uyuma katkıda bulunmaya devam edeceğini ve Kıbrıs’ta kapsamlı çözümü kolaylaştırmada önemli bir rol oynayacağını belirtti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473