banner564

Vurgunun miktarı 90 milyonu aştı

Doktor ve eczacılardan oluşan şebekenin sahte reçetelerle devleti soyduğu ortaya çıktı

Vurgunun miktarı 90 milyonu aştı
banner598

Çalışma Bakanı Gardiyanoğlu, ülkede şu ana kadar karşılaşılan belki de en büyük usulsüzlükle karşı karşıya olunduğunu söyledi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sadık Gardiyanoğlu, reçete dolandırıcılığıyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı.
Konuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Gardiyanoğlu, yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğunun söz konusu olduğunu kaydetti. Gardiyanoğlu işin maddi boyutunun da 90 milyon TL rakamının çok üzerinde olduğunu dile getirdi.
Basın toplantısı öncesi ilgili paydaşlarla toplantı yaptıklarını ve radikal kararlar aldıklarını söyleyen Gardiyanoğlu, sistemin sıfır kaçak, sıfır toleransla yürümesi için adımlar atacaklarını belirtti.
Gardiyanoğlu bunlar arasında anlaşmaların ve yazılımın yeniden ele alınması bulunduğunu dile getirdi.
Kendisinin göreve gelmesinin ardından Sosyal Sigortalar Müdürü’nün başkanlık ettiği bir ekibin konuyu araştırmaya başladığını ve 25 günlük süreçte çok sayıda belge ve emareye ulaştıklarını dile getiren Gardiyanoğlu, buldukları emareleri dün Polis Genel Müdürlüğü’ne teslim ettiklerini kaydetti.
Gardiyanoğlu konuyla ilgili Polis Genel Müdürlüğü’nde özel bir ekip kurulduğunu belirtti.

En büyük yolsuzluk olayı
Bunun ülkede şu ana kadar karşılaşılan belki de en büyük usulsüzlük olduğunu, yapılana asla tolerans göstermeyeceklerini dile getiren Gardiyanoğlu, siyasi kimlik gözetmeden konunun üzerine gideceklerini belirtti. 
“Bu yola başımı koydum” diyen Gardiyanoğlu konunun takipçisi olmanın hem bir bakan hem de bu ülkede evlat yetiştiren bir vatandaş olarak sorumluluğu olduğunu belirtti.
Bunun bir ekip işi olduğunu da vurgulayan Gardiyanoğlu, basın toplantısı öncesinde, Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği, Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası, Kıbrıs Türk Serbest Çalışan Hekimler Birliği ve Kıbrıs Türk Eczacılar Birliği ile toplantı yaptıklarını ve yapılması gerekenlerle ilgili radikal kararlar aldıklarını söyledi.

Sıfır kaçak, sıfır tolerans
Sistemin sıfır kaçak, sıfır toleransla yürümesi için gerekenleri ele aldıklarını kaydeden Gardiyanoğlu, alınan kararlar arasında anlaşmaların ve yazılımın yeniden ele alınması bulunduğunu dile getirdi.
Yolsuzluğun boyutu hakkında bir soru üzerine Gardiyanoğlu, polis araştırmasının sürmesi nedeniyle tam bilgi vermek istemediğini kaydetti ancak bir yılda 100 binden fazla reçetede yolsuzluğun söz konusu olduğunu anlattı.
Gardiyanoğlu işin maddi boyutunun da basına yansıyan 90 milyon TL rakamının çok üzerinde olduğunu dile getirdi.
Konunun ne kadar süredir bilindiği sorusu üzerine ise Gardiyanoğlu, meselenin daha önce de gündeme geldiğini, şu an Sosyal Sigortalar Dairesi Müdürü olan Tahir Serhat’ın, müfettiş olarak görev yaptığı dönemde bu konuyla ilgili araştırma yapmaya çalıştığını ancak sistemin manuel olması nedeniyle yeterli kanıta ulaşamadığını anlattı.
Gardiyanoğlu dijital sisteme geçilmesiyle konu hakkında kanıtlara ulaşılabildiğini ifade etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473