banner564

Aracıyla birçok kez dolaştı

Emlak Dünyası’nda yaşanan patlamayla ilgili tutuklanan zanlının olay yerinde keşif yaptığı tespit edildi

Aracıyla birçok kez dolaştı
banner598

Suna ERDEN

Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde faaliyet gösteren, Emlak Dünyası isimli iş yerinde meydana gelen patlamayla ilgili soruşturma sürüyor. Patlamayı gerçekleştirdiği gerekçesiyle tutuklanan 39 yaşındaki Murat Şerifoğlu dün yeniden mahkemeye çıkarılırken, soruşturmada elde edilen detaylar aktarıldı.
Zanlının patlamadan önce olay yerinde keşif yaptığı belirlendi. Ayrıca olay yerine yakın bir alanda bir çift eldiven bulunduğu açıklandı. Eldiven üzerinde DNA testi yapılacağını bu nedenle zanlından kan örneği alındığı belirtildi.
Olayda kullanılan patlayıcı maddenin türü henüz tespit edilemezken, Lefkoşa Adli Şube’de görevli polis çavuşu Mustafa Özmüezzin olguları aktararak, 8 gün ek süre talep etti.

Motosikletin plakası söküldü
Polis, zanlının eski eşiyle ilişki yaşayan Hasan Efe’nin oğlu ile görüşmesini istemediği gerekçesiyle bombalı saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi. Polis, zanlının 5 Eylül 2023 tarihinde saat 22.35 sıralarında Hasan Efe’nin işletmecisi olduğu Lefkoşa’nın Küçük Kaymaklı bölgesinde bulunan Özker Özgür Caddesi üzerinde faaliyet gösteren, Emlak Dünyası isimli iş yerine plakası sökülmüş bir motosiklet ile giderek, iş yeri önüne bir paket bıraktıktan 12 dakika sonra patlama meydana geldiğini söyledi. 
Polis, patlama sonucu iş yerinin kuzey kısmındaki vitrin camlarının kırılarak, dış ve iç duvarların ise yer yer delinerek hasar gördüğünü söyledi.

Daha önce tehdit etti
Soruşturma kapsamında iş yeri sahiplerinin bilgisine başvurulduğunu kaydeden polis, Hasan Efe’nin 2 ay önce eski eşiyle ve çocuğuyla görüştüğü gerekçesiyle telefonla kendisini arayan zanlının “Çocuğumla görüşmeyeceksin” diyerek, uyardığını, tek şüphelendiği şahsın zanlı olduğunu söylediğini aktardı. 
Polis çavuşu Özmüezzin, soruşturma amaçlı zanlının tutuklandığını ve iki kez mahkemeye çıkarılarak, hakkında toplam 6 gün tutukluluk emri alındığını belirtti. 
Polis memuru, bu süre içerisinde zanlının hem Lefkoşa’daki hem de Başpınar bölgesinde ara ara gittiği evde arama yapıldığını kaydetti. 
Polis, zanlının Başpınar bölgesindeki evinde yapılan aramada güvenlik kaydı cihazı ve olayda kullanılan motosikletin koçanlarının bir kısmı yanmış bir şekilde bulunduğunu açıkladı. 
Polis Çavuşu Özmüezzin, zanlının Lefkoşa’daki evinde ise patlatıcı maddede kullanılan piller bulunduğunu açıkladı.  
Polis, yapılan araştırma sonucu olayda kullanılan motosikletin 1 Eylül 2023 tarihinde Güneşköy’de çalınan motosiklet olduğunu belirlediklerini anımsattı. 

Keşif yaptı
Polis, toplam 27 İfade aldıklarını ve birçok güvenlik kamerası kaydı incelediklerini söyledi. 
Polis çavuşu, zanlının evinde bulunan kayıt cihazında aracından inip eve giderken, elinde olayda kullanılan motosikletin evraklarının olduğunun görüldüğünü açıkladı. 
Polis, olay yerine giden güzergâhlara ait kamera kayıtlarında ise zanlının olaydan önce aracıyla olayda kullanılan motosikletin gittiği tüm güzergahları gezdiğini, yani keşif yaptığını söyledi. 
Polis, ayrıca olay yerine gidiş güzergahı üzerinde zanlıya ait ve patlamada kullanıldığı düşünülen bir çift eldiven ele geçirildiğini açıkladı. 

DNA testi yapılacak
Özmüezzin, olay yerinde bulunan bomba parçalarının, DNA testi için zanlıdan alınan kan örneği ile eldivenlerin polis memuru eşliğinde Türkiye’ye gönderildiğini ve bir polisin Türkiye’de sonuçları almak için beklediğini belirtti.
Polis çavuşu Özmüezzin, zanlının cep telefonu ile evinde bulunan kayıt cihazının Sosyal medya paylaşımlarının DATA İnceleme Şubesi’ne gönderildiğini, belirtti. 
Polis çavuşu Özmüezzin, olayda kullanılan motosikletin halen bulunamadığını, soruşturmanın devam ettiğini, patlayıcı madeninin nevinin henüz tespit edilemediğini, incelenecek kamera görüntüleri, alınacak ifadeler olduğunu belirterek, zanlının 8 gün daha tutuklu kalmasını talep etti.
Mahkeme talebi kabul etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474