banner564
banner556

‘Önemli bir kaynak’

TürkBankası Yönetim Kurulu Başkanı Börteçene, Kuzey Kıbrıs'ın ilk kapsamlı dijital ekosistem raporunun yatırımcılar ve girişimcilere ışık tutacağını söyledi

‘Önemli bir kaynak’

TürkBankası, KKTC’nin bilişim adası olması hedefiyle, T-Gate projesini hayata geçirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda TürkBankası’nın hazırladığı Kuzey Kıbrıs'ın ilk kapsamlı dijital ekosistem raporu yayımlandı. 
TürkBankası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, Raporun yurt dışındaki yatırımcılar ve girişimciler için önemli bir kaynak olacağını söyledi.
Hazırlanan raporla, T-Gate projesinin yol haritasında ilk adım atıldı.
Raporda, yazılım sektörünün Kuzey Kıbrıs'taki potansiyeli aktarılırken, sosyal sorumluluk ajandası kapsamında da yeşil teknolojiler, kadın girişimcilik ve genç girişimciliği geliştirmek için yapmakta olduğu çalışmalara değiniliyor.  
Raporun yurt dışındaki yatırımcılar ve girişimciler için önemli bir kaynak olacağını söyleyen TürkBankası Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Börteçene, şunları söyledi:
“Bizim finansal kurumlar olarak görevimiz, yeni doğan ve geleceği parlak sektörlerin hızlı ve kolay bir biçimde yeşermelerini sağlayacak destekleri sunmaktır. Bu hedefimizle beraber, amacımız, teknoloji şirketleri konusunda ihtisaslaşmış, onları tanıyan, ihtiyaçlarına karşılık verebilen bir banka olmaktır. Söylemimiz, ‘Teknoloji Bankası, Teknolojinin Bankası’dır. Nitekim yine bu sene içinde Türk Bankası-Vodafone ortaklığı ile gerçekleştirilen Vodafone Pay projesi, uluslararası standartta yapılmış bir proje olup, T-Gate bünyesinde bundan sonra yapılacak birçok proje için örnek teşkil etmektedir. 
TürkBankası’nın kuruluşunun 120. yılında, Ekim ayında kapılarını İstanbul’da girişimcilere açan T-Gate’in, Lefkoşa ve Londra’da da faaliyete geçmesi için çalışmalara hızla devam ediliyor. T-Gate ile, girişimcileri ve yatırımcıları buluşturma misyonunu taşıyan bir ekosistem oluşturulması hedefleniyor. T-Gate, Kuzey Kıbrıs'ta uluslararası piyasalara ve yatırımcılara önemli bir kapı olurken, İstanbul, Londra ve uluslararası çapta birçok paydaşı da bir araya getirecek. T-Gate için Bankanın Lefkoşa Sarayönü’ndeki Genel Müdürlük binasında dijital teknolojilerle donatılmış çalışma, sosyalleşme ve etkinlik alanları içeren 2 bin 500 metrekarelik bir alan ayrıldı. 
Ülke nüfusunun önemli bir bölümünü oluşturan gençleri dünyaya entegre etmek T-Gate’in en temel amaçlarından biri olurken, diğer taraftan ülkemiz sermayedarlarının, aile şirketlerimizin özellikle ikinci ve üçüncü kuşaklarının, yeni yükselen dijital ekonomilerde profesyonel yatırımcılar olabilmelerinin de sağlanması hedefleniyor.” 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2021, 10:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455