banner564
banner622

5’li konferansa hazırlık

Akıncı ile Anastasiadis’in 30 Temmuz’da görüşmesi bekleniyor

5’li konferansa hazırlık
banner598

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kıbrıs sorununun çözümü çerçevesinde gayrı resmi bir konferans dahi gerçekleştirmek için ilk olarak liderlerin kendi aralarında anlaşmalarını istediği iddia edildi.
Alithia gazetesi, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum lideri Nikos Anastasiadis’in 30 Temmuz’da görüşebileceğini bildirdi.
Habere göre, yetkili bir kaynak Rum Haber Ajansı KİPE’ye yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Guterres’in, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis’e, nasıl ilerlemek istediklerine dair bütünlüklü bir uzlaşı sağlamadan kendisine başvurmamalarını istedi.
Söz konusu kaynak, her iki taraftan da şu anda yapılan açıklamaların yeterli olmadığını, her iki liderin de kendi şartlarının bulunduğunu ve BM Genel Sekreterinin ise istediği şeyin bu olmadığını belirterek, yapılması gereken ilk şeyin liderlerin kendi aralarında buluşup görüşmesi, uzlaşması ve sonrasında Guterres’e başvurmaları olduğunu vurguladı.
Gazete haberinin devamında, Akıncı ile Anastasiadis görüşmesinin 30 Temmuz ile 3 Ağustos tarihleri arasında yapılması olasılığından söz etti.
Rum hükümetinden yetkili bir kaynağa dayandırarak verdiği haberinde, gazete, Anastasiadis ile Akıncı görüşmesinin söz konusu tarihler arasındaki bir günde ve BM Genel Sekreteri’nin Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ikametgahında gerçekleştirileceğini iddia etti.
Gazete, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, Anastasiadis’le iyileşmesi sonrasında görüşmeye hazır olduğunu dile getirdiği açıklamasına ise ayrıntılarıyla yer verirken, gayrı resmi beşli konferansın Türkiye’nin de arzusu olduğunu söylediğini vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner474