70 kişi için kazı

Paşaköy’deki kayıpların bulunması için 10 milyon Euro harcanacak

70 kişi için kazı

  “Aşşa” (Paşaköy) kökenli 70 civarında Rum kaybın kalıntılarının tespit edilmesiyle ilgili kazı projesinin, 10 milyon Euro civarında bir paraya mal olacağı ileri sürüldü.

   Fileleftheros gazetesi “70 Aşşa’lıyı Bulmak İçin 10 Milyon Euro” başlıklı haberinde, eldeki verilere göre “Aşşa kökenli kayıpların Afanya’daki (Gaziköy) Ornithi (Ekmekçiler) bölgesinde gömülü oldukları yerden çıkarıldıklarını ve akabinde Dikmen’deki çöplüğün olduğu alana gömüldüklerinden söz edildiğini” ileri sürdü.
   Kazı projesinin maliyetinin çöplük alanın parka dönüştürülmesinden ötürü arttığını, bununla birlikte Kayıp Şahıslar Komitesi’nin bu aşamada bir inceleme yapılması amacıyla AB tarafından fon onaylanmasını isteyeceğini kaydeden gazete, bu incelemenin eski çöplük alanında kazı yapılmasının mümkün olup olmayacağını göstereceğini belirtti.
    Kayıp kalıntıları tespit edilmesinin, söz konusu bölge içerisinde çöplerin olduğu ve derinliği 30 metre olan bir çukur olmasından ötürü oldukça zor bir teşebbüs olacağını kaydeden gazete, yalnızca bu kadar büyük bir derinlikte kazı yapılması için bile çok büyük bir para harcanması gerekeceğini kaydetti.
   Gazete, bunların haricinde, kayıpların kalıntılarının 1996 yılının Ağustos ayında ve 2-3 farklı aşamada taşındıklarından söz edildiğini de öne sürdü.
   Bölgedeki durumun, peyzaj çalışmaları esnasında müteahhidin patlama olasılığının önlenmesi için metan gazının uzaklaştırılmasıyla sistem kurulması çerçevesinde, alana borular yerleştirmesiyle komplike hale geldiği de ifade edildi.
    Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çöplükteki metan gazının uzaklaştırılmasıyla ilgili boru hattı projesini hayata geçiren uzmanı aradığını ve bir ön çalışma yapıldığını da belirten gazete, ilk aşamada yapılacak, çalışmanın maliyetinin 400 bin Euro civarında olacağını ekledi. 

Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2020, 04:22

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
YORUMLAR
xyz
xyz - 2 hafta Önce

o zaman neymis kibrisi ilhak edecem diye darbe yapmayacakmissin kibris turkunu 2.sinif gorup gotun kalkmayacakmis zaten bu gidisle zamani geldiginde kacacak yer arayacaksiniz bakalim ab vs kurtarabilecek mi sizi siz ancak ermeni tasnakcilari gibi sivillere saldirir askeri goruncede tabanlari yaglarsiniz bir de muttefuk olarak yaniniza yeni duzen duzulen zihniyetini alirsiniz

Op.Dr.İlkan Ertuğ
Op.Dr.İlkan Ertuğ - 2 hafta Önce

Eğer gömülü insanlar varsa,EOKA'cılar tarafından gömüldüler.

xyz
xyz - 2 hafta Önce

sevgul uludag hanimefendi de halaybasi olarak oralardadir diye dusunduk bir an

Op.Dr.İlkan Ertuğ
Op.Dr.İlkan Ertuğ - 2 hafta Önce

Fazıl Polat Paşa,bir an önce Mağusa'ya yetişmek için çok hızlı hareket edilmesi gerektiğini ifade etmişti.Boş yere vakit kaybetmeye de niyeti yoktu.

Op.Dr.İlkan Ertuğ
Op.Dr.İlkan Ertuğ - 2 hafta Önce

Meriç Tabur Komutanı'nın Kırıkkale Köyü'ne yardım isteğine verdiği ''Bir an önce yetişip Mağusa'yı kurtarmalıyız'' sözü aklımdadır.

SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner465

banner460