9 Ağustos buluşması Rumlara umut verdi

Hristodulidis, referans şartlarında anlaşmanın mümkün olduğunu söyledi

9 Ağustos buluşması Rumlara umut verdi

 Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Cumhurbaşkanı Mutafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 9 Ağustos’taki gayrı resmî görüşmesinin sonuçları dikkate alındığında Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması yolunu açacak referans şartlarında mutabakat sağlanabileceği kanaatini ortaya koydu. 
  BM’nin Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için atacağı üç adım olduğuna dikkat çeken Fileleftheros, Genel Sekreter’in Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un Ada’yı ziyaretinin ve Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le yapacağı görüşmelerin ana hedefinin de, referans şartlarında mutabakata ilişkin teyitler almak olduğunu yazdı.
   Gazete, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında iyi bilgi sahibi kaynakları işaret ederek, Lute’un Kıbrıs ziyaretinin daha çok, referans şartlarının a) 2014 Ortak Açıklaması, b) İki lider arasında varılan yakınlaşmalar ve c) Guterres Çerçevesi olacağı teyidini almak olacağını, referans şartlarının detaylarına girilmesinin beklenmediğini belirtti.
   Habere göre Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis, “Hedef, referans şartlarında mutabakata varmaktır ki da müzakereleri, Crans Montana’da kaldığı yerden başlamaya yönlendirecek. İki liderin 9 Ağustos görüşmesinin sonuçları ve konu hakkındaki görüşmeleri dikkate alındığında referans şartlarında mutabakat sağlanması mümkündür” dedi. 
   Lute’un Ada’ya yapacağı ziyaretin, müzakerelerin başlaması hedefiyle BM tarafından atılacak üç adımdan ilkini oluşturduğunu, ikinci adımın ise Genel Sekreter’in liderlerle önce ayrı ayrı, sonra da birlikte görüşeceği New York temasları olduğu belirtildi.

Işığı Lute yakacak
   Haberde Kıbrıs Türk tarafının ortak görüşme tarihinde henüz uzlaşılmadığını söylediği ancak bunun sebebinin, Genel Sekreter’in üçlü görüşmeyi ilan etmeden Lute’tan yeşil ışık beklemesi olduğu kaydedildi.
   Habere göre Genel Sekreter’in liderlerle görüşmesinde, referans şartlarının da ilan edilmesi bekleniyor. Genel Sekreter’in BM Genel Kurulu çalışması çerçevesinde iki liderle ayrı ayrı görüştüğünü, bunun rutin olduğunu belirten Hristodulidis “Ortak görüşme, BM Genel Kurulu haftasının resmen tamamlanacağı Perşembe gününden sonra gerçekleşecek. Referans şartları, iki liderin Genel Sekreter ile ortak görüşmesinden sonra ilan edilebilir” dedi. 
   Kesin olan şey Genel Sekreter’in, müzakere zemininin genel şartlarını ilan edeceğidir. Bunun paralelinde, görüşme sonrasında, detaylara girilmeksizin beşli konferans da ilan edileceği değerlendiriliyor. Beşli konferansın gerçekleştirilmesi BM’nin atacağı üçüncü adım olacak. Nihai referans şartları ortaya çıkacağı ve özlü müzakere yolunu açacağı için bu görüşme (beşli konferans), kritik önemde görülüyor.
   Beşli konferansta olguların kritik bir kavşağa geleceğini çünkü müzakere olabilmesi için hangi şart ve koşulların geçerli olması gerektiğinin orada söyleneceğini yazan gazeteye göre Hristodulidis, RİK’e yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerinin ortama yardımcı olmadığını” öne sürdü. Rum Ulusal Konseyi’nin de ilgili kararı bulunduğunu hatırlatan Hristodulidis, “Müzakerelerin özlü olabilmesi ve sonuç getirebilmesi için Türkiye tarafından bu faaliyetler olamayacağına herkesin hemfikir olduğuna inanıyorum” dedi.

Özersay rahatsızlığı
   Hristodulidis Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın açıklamalarının, Türk tarafının niyetlerine dair mesajlar verdiğini söyledi ve Rum tarafının Özersay’ın açıklamalarını “müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden başlamasını istemiyor görünüyorlar” şeklinde okuduğunu söyledi, “Bu onların yaklaşımı” diye ekledi.
   Hristodulidis, “Kıbrıs Rum tarafı için kendinin ne yaptığı daha önemlidir. Hedef nettir: Olumlu sonuç perspektifi yaratabilecek bir ortamda özlü müzakerelerin yeniden başlamasıdır”  ifadesini kullandı.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER