banner493

AKEL’in en  büyük korkusu

Kiprianu, 9 Ağustos’taki liderler görüşmesinde müzakere zemininin bulunmaması durumunda Taksim’in kaçınılmaz olacağını savundu

AKEL’in en  büyük korkusu
banner432

Liderlerin 9 Ağustos’taki gayrı resmî görüşmesini “ülkenin geleceği ve perspektifi açısından kavşak öneme sahip” olarak gören AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “görüşme başarılı olursa, devamı gelecek. Olmazsa,  garı resmî konferans çabasının onursuz sonuçlanacağından ve kesin taksimden artık çok zor kaçılabileceğinden korkuyoruz” uyarısında bulundu. 
Fileleftheros’a göre Kiprianu Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, Cumhurbaşkanı Akıncı ile “kritik” görüşmeye giderken iki bölgeli iki toplumlu BM kararlarında belirlendiği gibi siyasi eşitliği olan federasyona bağlılığını ve prosedürün, sağlanan yakınlaşmalar, Guterres Çerçevesi ve çözümü uygulama mekanizması ile Crans Montana’da kaldığı yerden devam edeceğini yeniden teyit etmesi gerektiğini söyledi.
Anastasiadis’i “Doğal gaz konusunun ve Türk meydan okumalarının tek başına görüşmenin başarılı sonuçlanmasını engelleyeceğini ve sorumluluğun tamamen Kıbrıs Türk tarafına kalacağı yanılgısı veya gizli isteği de olmamalı” sözleriyle uyaran Kiprianu Akıncı’nın doğal gaz yönetimi için ortak komite kurulması önerisinin reddedilmesini de “çözüm teşvikini  anti-teşvike çevirdiği” gerekçesiyle “doğru” bulduğunu söyledi. 
Kiprianu “Başkan 9 Ağustos görüşmesinin doğal gaz konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle muhtemel başarısızlığını engelleme yöntemini artık bulmalıdır” dedi, şunları ekledi:
“Çözüm, kurtuluş ve yeniden birleşme çabasında korku sendromlarına yer yok.  Başkan’ın, cesaretle ve özgüvenle ilerleme tarihi sorumluluğu vardır. Aksi halde maalesef kesin taksim başkanı olacak. Tarihi sorumluluğu ağırdır ve bu sorumluluğu üstlenmelidir.”

Prodromu’dan Kiprianu’ya cevap
Rum Yönetimi Sözcüsü Prodromos Prodromu ise Türkiye’nin doğu Akdeniz’deki faaliyetleri devam ederken ve KKTC hükümeti kapalı Maraş’ı açma “tehdidinde bulunduğu” bir dönemde Andros Kiprianu’yu Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’i sorgulamayı ve şahsına saldırmayı seçmekle suçladı.
Kiprianu’yu “muhalefetin de bir sınırı olduğunu anlamaya ve özellikle milli davada bu çılgınlığa ve bayır aşağı yuvarlanmaya son vermeye” çağıran Prodromu, Akıncı-Anastasiadis görüşmesine birkaç gün kala ve Anastasiadis siyasi parti başkanlarını bu görüşmeye hazırlık için toplantıya çağırmışken  (Kiprianu’nun)  Türkiye’nin yaptıklarını görmeden Anastasiadis’i eleştirmesinin neye hizmet ettiğini sordu.
Prodromu, Kiprianu’nun eleştirilerini aleni (basın yoluyla) ortaya koymasını şaşırtıcı bulduğunu da belirterek, liderler görüşmesine birkaç gün kala, Anastasaiadis’i ve Rum tarafını suçlamasının aslında çok ağır nitelemeleri hak edeceğini söyledi. 
Prodromos Prodromu “Türkiye denizde saldırır ve Maraş’la ilgili meydan okumalarını, tehdit ve şantajlarını tırmandırırken Kiprianu’nun Başkan Anastaiadis’i ‘korku sendromu’ ile suçlamasından daha kötü altını oyma olamaz. 

YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460