banner564
banner556

‘Ama kaybedecek zaman yok’

Kasulidis, müzakere sürecinin hızlandırılmasına ilişkin bir mesaj almadıklarını söyledi

‘Ama kaybedecek zaman yok’
Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Kıbrıs sorununun çözümü sürecinde kaybedilecek zaman olmadığını ve Güven Yaratıcı Önlemler’in (GYÖ) Kıbrıs sorununun özünün çözümü için ayrılan zamanı almaması gerektiğini açıkladı.
Kasulidis, Kathimerini gazetesine verdiği demeçte, BM ve ABD’yi işaret ederek, bugüne kadar hiç kimsenin kendilerine, müzakere sürecinin hızlandırılması yada değiştirilmesi gerektiği yönünde bir mesaj vermediğini belirtirken, “Ancak kaybedecek zaman olmadığını zaten biliyoruz” dedi.
Bu çerçevede, GYÖ’lerin, tarafların müzakerecilerinin dışında başka birileri tarafından ele alınmasının belki de daha iyi olacağını, böylece müzakerecilerin Kıbrıs sorununun özüne ilişkin çözümlere odaklanabileceklerini iddia eden Kasulidis, Eylül ayına kadar ara anlaşmanın sağlanması ihtimalinin sorulması üzerine ise “ara anlaşma konusunu ilk kez duyuyorum” yanıtını verdi.
Kıbrıslı Türklerin Cumhurbaşkanı olarak Mustafa Akıncı’yı seçmekle “Kıbrıslı kimliklerini sürdürmeyi tercih ettiklerini ve Kıbrıs sorununun çözümü yönündeki isteklerini ortaya koyduklarını” belirten Kasulidis, Kıbrıs Türk tarafının müzakereci olarak Özdil Nami’yi atamasını da değerlendirdi.
Kasulidis, Nami’nin müzakereci olarak atanmasına saygı duyduklarını ve Kıbrıs Türk toplumunun iç süreçlerine müdahale etmek istemediklerini belirterek Özdil Nami’nin Şubat 2014 Ortak Açıklaması’nın sonuçlanmasında olumlu rol oynadığının bilindiğini vurguladı.
Kasulidis, müzakerelerin geçtiğimiz Eylül ayında kaldığı yerden sürdürüleceğini, “yönetim ve toprak düzenlemeleri unsurlarıyla mülkiyet konularının birbirlerine paralel ancak ilişkili şekilde ele alınacaklarını” da belirtti.
Söyleşisinde Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail ve Güney Kıbrıs, Yunanistan, Mısır işbirliklerine de değinen Kasulidis, İsrail’le ilk temasın geçtiğimiz Kasım ayında Atina’da yapıldığını ancak İsrail’deki seçimler sebebiyle herhangi bir anlaşma imzalanmadığını söyledi.
Kasulidis, Mısır’la üçlü işbirliğinin getirilerinin ise hayata geçirilmeye başlandığını, yakın tarihte Mısır Savunma Bakanı’nın Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmesinin beklendiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2015, 09:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner566

banner474

banner565