‘Beyin fırtınası’

Eide, Yunanistan Dışişleri Bakanı Kocas ile 3 saat süreyle garantileri konuştu

‘Beyin fırtınası’
 Atina’ya giden Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocas ile yaklaşık üç saat süren bir görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. 
   Alithia gazetesi, görüşmedeki esas gündem maddesinin garantilerin statüsü ile anlaşma sağlanmasında garantörlerin oynaması mümkün olan rolün olduğunu yazdı. Gazete, görüşme sonrasında sadece Eide’nin açıklamalarda bulunduğuna da dikkati çekti. 
   Eide yaptığı açıklamada, Kocas ile gerçekleştirdiği görüşmeyi uzun, özlü ve mükemmel olarak nitelendirdi. 
   Eide, Kocas ile birlikte, müzakerelerdeki son aylarda yaşanan gelişmelere ilişkin görüş alış verişinde bulunduklarını, görevi iki yıl önce üstlendiğini ve müzakerelerin bugün büyük farkla, daha yoğun olduğuna dikkati çekti 
   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, her iki günde bir, görüştüğünü ve masada bulunan konuları aşmak için büyük çaba sarf ettiğini belirten Eide, son ayların yeni gelişmesinin, uzun zamandır dışarıda kalan ancak şu anda masada bulunan toprak konusu ve birleşik federal Kıbrıs’ın geleceği ile alakalı güvenlik konularına ilişkin, daha çok “brainstorming”(beyin fırtınası) şeklinde, direkt görüşmelere başlanması olduğunu ifade etti. 

Garantörler işbirliği yapmalı

   Tüm garantör güçlerin, kendi inisiyatifiyle, Kıbrıslıların kendi başlarına çözmesi gereken bu konulara müdahil olmamaya dikkat gösterdiklerini ifade eden Eide, bununla birlikte, yürürlükte olan üç uluslararası anlaşmanın da bulunduğunu, değişikliğin veya bunların kaldırılmasının veya başka bir şeyin oluşturulmasının mümkün olabilmesi için garantör güçler arasında destek ve işbirliğinin gerekli olduğunu belirtti. 
    Eide, yapılacak daha çok şeyin bulunduğunu ve anlaşmanın hazır olmadığını ifade ederken, sağlanan görüş birliklerinin, bugüne kadar iki taraf arasındaki doğrudan müzakerelerde anlaşmaya varılanlardan, çok daha fazla olduğunu vurguladı. 
   Annan Planı’nın nihai versiyonunun BM tarafından önerildiğini belirten Eide, şimdi ise, her önerinin, her kelimenin ve her virgülün, doğrudan müzakereler aracılığıyla, Kıbrıs eliyle yazılacağına dair anlaşma bulunduğunu ifade etti. 
   Müzakerelerin altı başlıkta organize edildiğini anımsatan Eide, bunların dört tanesinin, geride belirli ciddi konular kalmasına karşın büyük ölçüde tamamlandığını, ancak bu dört başlıkta, bir anlaşmanın ana hatlarının görülebileceğini söyledi. 

Çipras ile de görüştü
Öte yandan Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide'yi kabul etti.
Başbakanlıkta gerçekleşen görüşmede Kıbrıs'ta devam eden müzakereler ele alındı.
Edinilen bilgiye göre, görüşmede, müzakerelerin olumlu seyrettiği, şu anda en zor fasıllar olan toprak ve güvenlik meselelerinin ele alındığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 13:12

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER