Eide cesaret verdi

İki toplumlu komitenin ilk toplantısında ‘tanışma merasimi’ yapıldı

Eide cesaret verdi
 İki Toplumlu Eğitim Teknik Komitesi’nin ilk ortak toplantısının dün BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin huzurunda gerçekleştirildiği bildirildi.
   Fileleftheros gazetesinin haberine göre, komitenin Rum Eşbaşkanı Mihalinos Zembilas, Rum Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada, toplantıda, komitedeki çalışma gruplarıyla ve diğer prosedürel konularla ilgili bir görüşme yapıldığını söyledi.
   Habere göre Zembilas, dünkü toplantının, komitedeki üyelerin birbiriyle tanışma toplantısı olduğunu kaydetti ve çalışma gruplarının neleri ele alacağına ve oluşumlarına dair bilgi verdi.
Zembilas, Kıbrıs Türk ve Rum tarafının, dünkü görüşmede kararlaştırılanlarla ilgili yazılı olarak bilgilendirileceğini de belirtti.

Yeni düzenleme

   Bu arada gazetenin bir diğer haberinde, orta öğretim okullarına getirilmek istenen “dört ayda bir sınav” uygulamasının öğrenciler tarafından protesto edildiği bildirildi..
   Gazete, öğrenci örgütlerinin, bu sistemin avantaj ve dezavantajları konusunda, kendi aralarında da anlaşmazlığa düştüğünü, Rum Eğitim Bakanı Kostas Kadis’in de DİSİ ve AKEL ile “kavga ettiğini” yazdı.
   Habere göre Kadis, öğrenci örgütlerinin denetiminin AKEL’de olduğu bölgelerde, mutlaka eylemler olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2016, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473