Elektrik üretilecek

banner453

Yunan Energean şirketi Güney Kıbrıs’a doğal gaz getirmek için proje sundu

Elektrik üretilecek
banner432

   İsrail’in Münhasır Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren Yunan “Energean” şirketinin, yan şirketi “Energean International” aracılığıyla, Güney Kıbrıs’a, 2021 yılında, elektrik üretim maksatlı doğal gazı getirmek ve ithal etmek için, Rum Yönetimi’nin yetkili makamlarına ilgili önerileri sunduğu belirtildi. 

   Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Energean Şirketi’nin, Rum Enerji Düzenleme Kurumu'na (RAEK)ilgili önerileri sunduğunu yazdılar.
   Habere göre, Energean Şirketi konu hakkında yaptığı açıklamada, başvuruların sunulmasının, İsrail MEB’inden Güney Kıbrıs’taki Vasiliko’ya yönelik işlev gösterecek “Energean Power FPSO” tarafından doğal gazın ihraç boru hattının geliştirilmesine ilişkin ön hazırlık planının RAEK’e sunulmasının altı ay öncesinde yapıldığını belirtti. 
   Energean Şirketinin planına göre boru hattı uzunluğunun  215 km olduğunu ve doğal gazı, teyit edilmiş yataktan Kuzey Kariş’e taşıyacağını belirten gazete, bu projenin,  maliyeti tamamen Energean şirketi tarafından karşılanmasıyla, 350 milyon dolarlık bir yatırım olduğuna dikkati çekti.
   Energean Şirketi CEO’su Mathios Rigas yaptığı açıklamada, Energean’in projesinin, Rum Yönetimi’ne, en kısa zaman dilimi içerisinde ve rekabet edilebilir fiyatlarla doğal gazın kullanılmasını ileriye götürme olanağına sahip olacağını ifade etti. 
   Bu projenin hayata geçirilmesinin, “Kıbrıs” doğal gaz piyasasına rekabeti getireceğini ve enerji maliyetinin hafifletilmesine yönelik önkoşulları yaratacağını söyleyen Rigas, önerilerinin, hükümetin; Güney Kıbrıs’a doğal gaz getirilmesine ilişkin gelişim halinde bulunan planlamaları konusunda tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade etti. 
   Rigas, Rum Yönetimi’nin, ulusal ekonomi ve tüketicilerin yararına olan pazarın kendisine verdiği olanakları değerlendirmesini beklediklerini de dile getirdi.  

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER