Faciadan dönüldü

Rum tarafına göre S-200 füzesinin Beşparmaklara düştüğü sırada 5 Türk uçağı havada, 2 tanesi  de Ercan’da kalkış pozisyonunda bulunuyordu

Faciadan dönüldü
banner432

   Beşparmak dağlarının eteklerinde bulunan Taşkent köyü yakınlarına düşen S-200 füzesine ilişkin açıklamalara geniş yer veren Rum basını, füzenin sivil bir uçağa çarpmamasının büyük bir şans olduğunu yazdı.

   Fileleftheros gazetesi, S-200’ün menzilini tamamlayıp düşüşe geçtiği sırada en az beş Türk yolcu uçağının yüksek irtifada uçuşta ve en az ikisinin ise Ercan Havaalanına yönelik alçalma ve kalkış pozisyonlarında bulunduğunu öne sürdü.
   Güney Kıbrıs’taki hava savunma sistemlerinin ise söz konusu füzeyi tespit edebilecek düzeyde olmalarına karşın, sadece savaş durumlarında hazır konuma getirildiklerini yazan gazete, bu sebeple de hazır konumda bulunmadıklarını belirtti.

Birçok ülke ile temasa geçildi

   Politis gazetesi ise “Rusya’dan Kör Füze Konusunda Cevaplar – Suriye’nin Eskimiş S-200 Füzesi Nasıl Beşparmaklara Çarptı? – Kıbrıs Füze Savunma Sistemlerine Sahip – Protokol Var – Sakin Olun” başlıklı haberinde füze gerilimine geniş yer verdi.
   Gazete, Rum Savunma ve Dışişleri bakanlıklarının başta Rusya olmak üzere İsrail, ABD, İngiltere ve bölgede faaliyet gösteren diğer ülkelerle sürekli temas halinde olduğunu, şu ana kadar ise herhangi net bir izahat olmadığını belirtirken, Suriye hükümetiyle ise, şu an için gerek görülmemesi sebebiyle, herhangi bir temas girişiminde bulunulmadığını vurguladı.
   Habere göre Rum Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromu konuya ilişkin açıklamasında yaşanan olayı “talihsiz ve münferit bir olay” şeklinde değerlendirirken “Kıbrıs’ın savaş hattında olmaması sebebiyle endişe edecek bir durum olmadığını” öne sürdü.
   
Şans eseri kurtulduk

   Alithia gazetesi ise konuya ilişkin haberini: “Büyük Bir Trajediden Şans Eseri Kurtulduk – Kıbrıs’a Bir Buçuk Dakikada Vardı – Füzeyi Neden Tespit Edemedik – Tüm Bilgiler Değerlendiriliyor” başlıkları altında manşet ve iç sayfalarından çok geniş şekilde yansıttı.
   Gazete, Suriye’deki savaş sebebiyle ateşlendiği düşünülen S-200 füzesinin Beşparmaklara düşmesi sonrasında şans eseri trajedi yaşanmadığını, bu durumun Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türklere, adada kalıcı çözümün ne kadar önemli olduğunu hatırlattığını yazdı.
   Füzenin yerde 40-50 metre yüksekteyken patlamış olmasından ötürü parçalarının birçok bölgeye dağıldığını belirten gazete, füzenin Kıbrıs’a ulaşmasının sebeplerinin, İsrail’in füzenin yönüne şaşırtacak elektronik müdahalelerde bulunması ve hedefi vuramaması sonrasında 30 saniye içerisinde kendisini yok etmesi gereken füzenin eski olması sebebiyle yoluna devam etmesi olabileceğini iddia etti.
   Gazete, S-200’lerin menzilinin yaklaşık 240 kilometre olduğunu belirtirken füzenin Güney Kıbrıs’ın hava savunma sistemlerince neden tespit edilemediğinin ise en büyük soru işaretini oluşturduğunu yazdı.
   Güney Kıbrıs’ın füze savunma sistemlerinin bir savaş durumda aktif olduğunu, barış durumunda ise aktif olmadıklarını aktaran gazete, Güney Kıbrıs’taki radarların füzeyi tespit etmesine karşın bu sebepten ötürü imha etmediğini, bu uygulamanın uluslararası bir uygulama olduğunu aktardı.
Gazete, Türkiye’nin de bu sebepten ötürü füzeyi imha etmediği iddiasında bulundu.
   Güney Kıbrıs’ın savunma sistemlerinin barış döneminde aktif olmasının birkaç dakika aldığını, füzenin ise bir buçuk dakika içerisinde Kıbrıs’a vardığını öne süren gazete, savunma sistemlerinin aktif konumda bulunması için geçerli bir sebep bulunmadığı için aktif olmadıklarının altını çizdi.
Rumların füzeleri

   Gazete, Güney Kıbrıs’ın “Buk” ve “Tor M1” savunma füzelerine sahip olduğunu vurguladı.
Füzenin herhangi bir yerleşim yerine düşmemesinin ve sivil uçuşların yoğun olmadığı bir saatte olayın gerçekleşmesinin büyük şans olduğunu belirtirken, füzenin iki sivil uçağın yakınından geçtiği iddiasında da bulundu.
    Haravgi gazetesi ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttı: 
   S-200 Füzesi ‘Avlumuza’ Düştü – Şans Eseri Kurban Vermedik – S-200 Füzesi Patlaması – Girne ve Mağusa’daki Üç Köyden Beş Parça Toplandı – Akıncı: Barış İstiyoruz – Türkiye’den Teknik Komite Gidiyor – Kıbrıs Cumhuriyeti Yardım Önerdi. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER