Gerilim tırmanıyor

Rum hükümeti, doğal gaz sondajları nedeniyle Türkiye’ye karşı etkin önlem istedi:

Gerilim tırmanıyor
banner432

  Türkiye’nin meydana getirdiği anlaşmazlıklar ve sorunlarla, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı olarak ilan edilen Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) ve Ege’de baskı yaptığı iddia edildi.

   Fileleftheros gazetesi “Gerilimi Tırmandırıyor” başlıklı manşet haberinde, Türkiye’nin bölgesel ve içte olmak üzere, tüm cephelerdeki faaliyetlerinin genel olarak duyarsızlıkla ele alınmasının, yaptığı faaliyetlerin, kendisi tarafından Avrupa ve uluslararası toplum tarafından bunlara tolerans gösterildiği ve kabul edildiği şeklinde yorumlandığını öne sürdü.
   Gazeteye göre “diplomatik kaynaklar” ise yaptıkları açıklamada “Türkiye’nin Kıbrıs ve Ege’de gerilimi tırmandırmayı tercih etmesinin, genel ortamla ilgisiz olmadığına” işaret ettiler.
   Ankara’nın Kıbrıs’ın ardından Yunanistan ve Doğu Ege’ye doğru hareket ettiğini görüldüğünü yazan gazete, Türkiye’nin dün Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, Yunanistan’ın tüm Doğu Ege’deki egemenliğine itiraz ettiğini ve NATO’dan, bölgedeki adaları kullanmamasını istediğini iletti.
   Türkiye’nin bunun haricinde, tek yanlı olarak ilan edilen Rum MEB’inin ardından, Rodos ile Meis’e doğru da benzer şekilde hareket edeceğinin tahmin edildiğini öne süren gazete, Türkiye’nin davranış şeklinin, Ankara’nın çeşitli faaliyetlerinin ele alınmasıyla ilgisiz olmadığı yorumunda bulundu.
   İstanbul’daki seçimlerin iptal edilmesi konusunda da ortaya çıktığı üzere, AB’de bu konuyla çok az ilgilenildiğini yazan gazete, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise bu tarz yaklaşımları, yaptığı faaliyetlerin onaylanması ve ileriye gitmesi için bir mesaj olarak kabul ettiği iddiasında bulundu.

Yaptırım hazırlığı

   Politis gazetesi ise “Türkiye’ye Yaptırımlarda Bulunması İçin Üç Dönüm Noktası- Katılım Süreciyle İlgili Rapor Çok Önemli” başlıklı manşet haberinde, Ankara’nın hafta sonunda gerginlik söylemlerini sürdürdüğünü iddia etti.
   Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Doğu Akdeniz’deki bütün açık konularla ilgili diyalog çağrısında bulunduğunu yazan gazete, Türkiye Dışişleri Bakanlığının ise, Türkiye hükümetinin uluslararası hukuku sistematik bir şekilde ihlal ettiklerine dair suçlamalara yanıt verme çabasıyla, Doğu Ege’deki adaların askersizleştirilmesi konusunda bir açıklama yaptığını iletti.

Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ise bu ortamda, AB Dışişleri Konseyinin bilgilendirmesiyle, Türkiye aleyhinde Avrupa önlemleri alınması için bir dizi faaliyeti harekete geçireceğini yazan gazete, nihai kararların 20-21 Haziran tarihlerinde yapılacak olan AB zirvesinde alınacağını bildirdi.
   Gazete bunun öncesinde, 5 Haziran’da Avrupa Komisyonu’nun Türkiye’nin AB katılım süreciyle ilgili raporunun yayımlanacağını, 17 Haziran’da ise AB Dışişleri Konseyi’nin toplanacağını ekledi.
   Alithia gazetesi ise “Diplomatik Karşı Saldırı- Yasadışı Türk Faaliyetleri İçin Birçok Aşamada Hareketler- Diplomatik Saldırı Tam Gelişme Halinde” başlıklarıyla yer verdiği haberinde, son günlerde denizde yaşanan sakinliğin Rum kesimini rahatlatmadığını ve Rum kesiminin Türk faaliyetlerinin şu veya bu şekilde devam edeceğini düşündüğünü iletti. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER