Halkı kışkırtıyor

Akıncı’dan ‘işgalci lider’ olarak söz eden Fileleftheros gazetesi, Bayram mesajının Konfederal çözüm anlamına geldiğini savundu

Halkı kışkırtıyor
 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Kurban Bayramı nedeniyle yayımladığı mesaj ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Associated Press’e verdiği geniş mülakat Rum basınının gündeminde birinci sırayı aldı.
   Yüksek tirajlı Fileleftheros gazetesi, Cumhurbaşkanı’nın bayram mesajını  “Akıncı Konfederal Çözümde Israr Ediyor… İşgal Lideri Kıbrıslı Türklerin ‘İzolasyonunun Sonunun’ Yaklaştığını İletti… ‘Kendi Evinin, Kurucu Ortağın Efendisi’” başlık ve spotlarıyla aktarırken “konfederasyonda ısrar ediyor” şeklinde yorumladı.
   Gazete, “Federasyon diye nitelendiriyor olabilir ancak Mustafa Akıncı’nın Kıbrıs sorununa çözüm diye önerdiği konfederal sistemden başka bir şey değil” iddiasında bulundu.
   Akıncı’nın, mesajında kullandığı Kıbrıs Türk halkı, Güney Kıbrıs hitap ve ifadesini tırnak (“) işaretiyle aktaran gazete “‘Kıbrıs Türk halkı’ yeni federal Kıbrıs’ta, ‘Güney’ Kıbrıs ile eşit olacak kendi oluşturucu eyaletinde (kurucu devlet) kendi evinin efendisi olarak hak ettiği yeri alacak” sözünü öne çıkardı.
   Gazete devamla Genel Sekreter Ban Ki Moon’un Associated Press’e yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorununun yılsonunda çözüldüğünü görmek ümidini dile getirdiğine dikkat çekti.

Ban’a da tepki var

   Haberi “Gitmeden Önce Çözümü Görmek İstiyor” başlığıyla aktaran gazete Ban’ın, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında BM himayesinde devam eden görüşmeleri değerlendirirken “Normal şekilde ve iyi ilerliyor. Dünyadaki uzun vadeli krizlerden biri olan Kıbrıs sorunu çözüme yaklaşıyor” dediğini aktardı.
   Gazete, “Partiler Hükümeti Uyarıyor… EDEK ve Ekologlar’dan Tepki” başlıklı haberinde ise Rum siyasi partilerinin, Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ışığı altında Anastasiadis, hükümetine uyarı mesajları vermeye devam ettiklerine de dikkat çekti.
    Gazeteye göre EDEK Başkanı Marinos Sizopulos “New York’ta üçlü görüşme için başta koşulan şartlar yerine getirilmemiş görünüyor. Bu görüşme gerçekleştirilirse, bizim tarafın yeni ve önemli bir tavizi olacak” dedi, şunları ekledi:
   “Çünkü görüşme bir yandan sahte devletin yükseltilmesini, öte ayandan da beşli konferansın yoluna konulması için daha çok baskı hedefini taşıyacak. Gerçekleştirilmesi halinde bir beşli veya çoklu konferans da kelimenin tam manasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, kuğunun son şarkısı olacak çok tehlikeli bir gelişmedir.”

Kırmızı çizgi istedi

    Ekologlar ise “Müzakerelerde gerçek ilerleme olmadığı halde dış baskılar yoğunlaşıyor” iddiasında bulundu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’e “çok geç olmadan, kendi kırmızı çizgilerini belirle” çağrısı yaptı. Türkiye’nin, Anastasiadis’in istediği yakınlaşmalar olmadan beşli konferansı kotarmayı başarma ihtimalinin çok yüksek olduğuna dikkat çeken Ekologlar “Kıbrıslı Türkler kritik konuları bu nedenle, en son görüşülsün diye açık bıraktı” iddiasında bulundu.
Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2016, 10:38

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER