banner564
banner556

‘Hayal kırıcı’

Şilluris, Akıncı’nın açıklamalarını Rum öğrencilere şikayet etti:

banner587
‘Hayal kırıcı’
 Rum Meclis Başkanı Dimitris Şilluris, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı Rum Üniversite öğrencilerine şikayet ederek “Açıklamaları hayal kırıcıdır”dedi.
   Simerini gazetesi “Türkiye’nin Sorumluluğu Büyük” başlıklı haberinde, Şilluris’in, Avrupa Halk Partisi’nin “Avrupalı Demokratik (üniversite) Öğrenciler” (EDS) örgütünden kalabalık bir heyete, Rum meclisinin genel kurul salonunda “Kıbrıs sorununu, MEB’deki tehditler hakkında bilgi” verdiğini yazdı. 
   Şilluris’in Kıbrıs sorunuyla ilgili bilinen Rum tezlerini tekrarladığı konuşmasında Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB’indeki egemenlik haklarına” itiraz ettiğini ve periyodik gerilimler yarattığını” da iddia etti; Rum yönetiminin sözde egemenlik haklarını uluslararası hukuk çerçevesinde kullandığını savundu. 
   Şilluris “Başkan Anastasiadis ve Kıbrıslı Türk lider Akıncı arasında müzakerelerin başlaması ilk başta temkinli iyimserlik yaratmıştı ancak sonrasında Türk yetkililerin ve şahsen Kıbrıslı Türk liderin açıklamaları hayal kırıcıdır ve çözüm anahtarının Ankara’da olduğunun yeni bir göstergesidir” dedi ve ekledi:
   “Örneğin, kritik güvenlik konusunda Türkiye, modası geçmiş garanti sisteminde ısrar ediyor. Kıbrıs’ta işgal askeri bulunduran bir güç Kıbrıs sorununun çözümünden sonra garantör olamaz. Son başarısız darbe girişimi ve ardından Türk hükümetinin yaptığı faaliyetler, Kıbrıslı Rumların bu endişelerini artırıyor.”

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2016, 10:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473