banner556

‘İhtiyarlar çok öfkeli’

Üç bin sosyal sigorta emeklisini maaş hakkından mahrum edecek öneri uygulanırsa, Güney Kıbrıs karışacak

‘İhtiyarlar çok öfkeli’

Rum Çalışma Bakanlığı’nın, sosyal sigortalardan emekli maaşı alanların sayısını azaltıp (3 bin kişi) 10 milyon Euro tasarrufa gitme önerisi Rum Emekliler Birliği’ni (EKİSİ) ayağa kaldırdı. Birlik başkanı, önerinin uygulamaya konulması halinde emeklilerin yeniden sokağa döküleceği uyarısında bulundu.

Simerini’nin “İhtiyarlar Öfkeli... EKİSİ Emekli Maaşları İçin Dinamik Tedbir Almaya Hazır” başlıklı haberine göre Birlik Başkanı Kostas Sarparis dün yaptığı açıklamada Bakan’ın önerisini aldıklarını ancak karşı öneri sunmayacaklarını, fakirlik sınırı düşürüldüğü, noel ödeneği verilmediği, v.b. için emeklilerin bugüne kadar zaten gelirlerinin yüzde 30’unu kaybettiklerini vurguladı.

 

Troyka’nın dayatması

Sarparis, 3 bin kişinin maaştan mahrum edilmesini kabul etmeyeceklerini, Aresbet bu kesintiyi Troyka’nın dayatmadığını, Anastasiadis hükümeti tarafından yapılmaya çalışıldığını kaydederek gerekirse sokağa çıkıp eylem yapacaklarını vurguladı.

Rum Çalışma Bakanlığı ise, sosyal sigorta maaş ödeneğinin azaltılmasının kaçınılmaz olduğunu, 10 milyon Euro’luk tasarruf sağlayacak bu tedbirin alınacağını ancak karşı-önerilere açık olduğunu açıkladı.

Gazete 3 bin sosyal sigorta emeklisinin maaş hakkından mahrum kalacağı bu tedbire AKEL, EURO.KO ve Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’nin de tepki gösterdiğini belirtti.

 

Kooperatiflerde 16,5 Milyon Tasarruf

Aynı gazete “Kooperatiflerde Maaş Kesintilerinden 16,5 Milyon Tasarruf... Maaşlarda Yüzde 25’ten Fazla Düşüş” başlıklı haberinde ise kooperatif bankaları çalışanları toplantısında, kooperatiflerde maaş maliyetlerinin azaltılmasını öngören bir planın onaylandığını, bu sayede 16,5 milyon Euro tasarruf sağlanacağını bildirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 12:24
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner465