banner556

Stilianidis: Kazanımımız üç unsur

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve beraberindeki heyetin İngiltere temaslarına yönelik yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs’ın İngiltere temaslarında üç unsurda kazanım elde ettiğini belirterek bunları İngiliz Üsleri hakkındaki anlaşma, İngiltere’nin “3 Singles” (tek egemenli, vatandaşlık ve uluslararası temsiliyet) unsuruna desteği ve Güney Kıbrıs’ın saygınlığını yeniden kazanması olarak sıraladı.

Stilianidis: Kazanımımız üç unsur


Habere göre Stilianidis, Anastasiadis ve heyetinin dört günlük İngiltere ziyaretini tamamlaması sebebiyle yaptığı açıklamada, İngiltere temaslarının üç önemli kazanımla sonuçlandığını iddia etti.

Stilianidis, bunlardan ilkinin İngiliz Üsleri’nin imara ve kalkınmaya açılmasına ilişin anlaşma olduğunu ve bu anlaşmayla, söz konusu bölgelerde arazileri bulunan Kıbrıslılara yönelik “büyük bir haksızlığın ortadan kalkacağını” ifade etti.

Stilianidis, anlaşmada sözü edilen 200 kilometrekarelik alanın, “Kıbrıs Cumhuriyeti topraklarının yüzde 4 ila 5’ine tekabül ettiğini” belirtirken, anlaşmanın Cebelitarık örneğiyle ilişkilendirilmesini ise “olumlu bir olayın yüreksizce karşılanması” şeklinde nitelendirdi.

 

“Saygınlık yeniden kazanılıyor”

Güney Kıbrıs’ın ikinci kazanımının Anastasiadis ile İngiltere Başbakanı David Cameron’un görüşmesinin ardından yayınlanan ortak açıklama olduğunu belirten Stilianidis, “Sn. Eroğlu tarafından egemenlik konusuna kuşkuyla bakılmasından ötürü, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörler ülkelerinden, Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve AB’nin çok önemli Casinoslot bir ülkesi olan İngiltere’nin ortak açıklamada, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, federal Kıbrıs Cumhuriyeti olarak müzakere süreci aracılığıyla, tek egemenliğe, tek vatandaşlığa ve tem temsiliyete sahip olması gerektiğini kabul etmesi çok büyük önem taşımaktadır” şeklinde konuştu.

Stilianidis ayrıca, temaslar çerçevesinde elde edilen üçüncü kazanımın, Rum bakanların paralel temaslarla Güney Kıbrıs ile İngiltere arasındaki ilişkilerin derinleşmesini sağladığını, bu temasların sonuçlarının Güney Kıbrıs’ın saygınlığını yeniden kazanmakta olduğunun göstergesi olduklarını öne sürdü.

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2014, 12:25
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner465