banner564
banner622

‘İki tarafın çıkarına’

Kıbrısla ilgili müzakere masasında AB’nin de olmasını isteyen Hristodulidis, Türk tarafının ikna edileceğine inanıyor

‘İki tarafın çıkarına’
banner598

  Rum Hükümet Sözcüsü Konstantinos Letimbiotis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis’in Kıbrıs müzakerelerini yeniden başlatmak ve AB’yi de masaya çekmek için yoğun çaba harcadığını söyledi. Sözcü “Bunun  Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının çıkarlarına olacağına inanıyoruz” dedi.

  Fileleftheros’un haberine göre Letimbiotis Rum radyosuna yaptığı açıklamada, Türk tarafının iki devlet çözümü tezini ortaya koyuyor olması nedeniyle Hristodulidis’in Türkiye’yi ve Kıbrıs Türk tarafını argümanına ikna etme çabasının, iki devlet tezine sahip olmaları nedeniyle kolay olmayacağının bilincinde olduğunu da söyledi.
  Letimbiotis BM Genel Sekreter Yardımcısı Rosemary DiCarlo’nun Ada’yı ziyaretinin, Genel Sekreter Antonio Guterres’in, müzakereleri yeniden başlatma çabasına ve iki bölgeli iki toplumlu federasyonla ilgili kararlara bağlı olduğu mesajı verdiği görüşünü ortaya koydu.  Rum Sözcü, Hristoduldis’in Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve DiCarlo ile ortak görüşmeye her an hazır olduğunu da sözlerine ekledi.
   Gazete, DİKO’nun, Cumhurbaşkanı Tatar’ı “kabul edilemez” diye nitelediği Türk tezlerinde ısrar ederek “Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün sorumlusunun Türk tarafı olduğunu gösterdiğini” iddia ettiği bir açıklama yayımladığını yazdı.
   Habere göre açıklamada “Avrupa Birliği’nin daha aktif müdahil olması talebi ve Kıbrıs sorunundaki kabul edilemez tavrını değiştirmeye mecbur etmek için Türkiye’ye baskı yapılmasını cesaretlendirecek şartları yaratmaya yönelik Kıbrıs-Yunanistan işbirliği çok doğrudur” denildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner608

banner473