banner564
banner556

İmzalar atılıyor

Hristodulidis ve Kocias’ın, Netanyahu ile yaptıkları görüşmenin en önemli gündem maddesini East Med Projesi oluşturdu

İmzalar atılıyor

   Doğu Akdeniz boru hattı projesi olan “East Med” için yıl sonuna kadar imzaların atılması bekleniyor. 

   Fileleftheros gazetesi manşetten verdiği haberinde, Rum, Yunan ve İsrail Dışişleri Bakanlarının, Kudüs’te yaptıkları toplantıda, doğalgazı Doğu Akdeniz bölgesinden Avrupa’ya taşıması planlanan East Med adlı projenin hayata geçirilmesine ilişkin rota konusunda görüş birliğine vardığını yazdı.
   Haberde; imzaların yıl sonuna kadar atılması hedefinin konulduğu belirtildi. 
   Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail’den teknokrat heyetlerinin bu hafta İsrail’de biraya geldiğini kaydeden gazete, heyetlerin, boru hattıyla ilgili konuları görüştüklerini aktardı. 
   Gazete, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, Rum ve Yunan Dışişleri Bakanlarıyla yaptığı görüşme sırasında boru hattı ve projenin önemine ilişkin yaptığı açıklamaların, projenin hayata geçirilmesine başlanabileceğine dair teknokratlardan aldığı olumlu mesajlar sayesinde yapıldığını belirtti.
    Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile Netanyahu’nun ikili düzeyde yaptığı görüşmede enerji konusu dışında bölgedeki gelişmelerin ele alındığını kaydeden gazete, Hristodulidis’in Kıbrıs sorunuyla ilgili bilgileri aktardığını yazdı. 
   Habere göre, ileri sürülen “Türk kışkırtmaları” konusunda Netanyahu, Ankara’nın, Güney Kıbrıs’ın sözde “egemenlik haklarını” sorguladığında, İsrail de dahil, komşu ülkelerle imzalanan anlaşmaları da sorguladığı iddiasında bulundu.
   Öte yandan haberinin devamında Rum ve Yunan Dışişleri Bakanlarının, Mısırlı mevkidaşları Samih Şukri ile görüşmek üzere Mısır’a gittiğini belirten gazete, enerji ve diğer ülkelerin de katılımıyla müttefiklerin derinleşmesi ve güçlenmesi konularının ele alındığını yazdı. 
   Bilgilere göre Güney Kıbrıs’ın iki hedef yönünde çalıştığını belirten gazete, bunlardan birinin, üçlü işbirliğin bugünkü şeklinde korunması, diğerinin de buna başka ülkelerin de katılması yönünde olduğunu aktardı.
   Gazete, Dışişleri Bakanı Hristodulids’in eylemlerinden ortaya çıktığı üzere, Mısır ile işbirliği yapılmasına olumlu bakan Fransa gibi Avrupa ülkelerinden ilginin olduğunu savundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner473