Jho depremi

banner453

Rum İçişleri Bakanı Petridis, para karşılığında pasaport uygulamasının ‘aracılar yüzünden’ ülkeye zarar verdiğini söyledi

Jho depremi
banner432

  Rum İçişleri Bakanı Konstantinos Petridis, para karşılığında pasaport verilmesiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada, Başpiskopos Hrisostomos’u işaret ederek “arabuluculuk yapanlar sayesinde bu uygulama ülkeye büyük zararlar vermiştir”dedi.

   Petridis, Kıbrıs pasaportlarını, süpermarketteki ürün olarak lanse eden bazı arabulucular tarafından sistemin kötü şekilde kullanılmasının ülkeye zarar verdiğini belirterek Malezyalı iş insanı Jho Taek Low’da yaşanan durumu örnek gösterdi. 
   Petridis, Malezyalı iş insanının durumunda, o dönemde alınan bazı kararlarda, kriterlerin ve denetimlerin yapılmadığını, bunun da ülkeye zarar verdiğini belirtti.
  Yeni tedbirlerden söz ederken Petridis, yeni denetimlerle birlikte, arabulucuların da denetimden sorumlu olacağını, doğruyu söylememeleri durumunda da cezaya tabi olacaklarını söyledi.

Hrisostomos’a iki çek verildi

   Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos ise, Kathimerini gazetesine yaptığı açıklamada, Malezyalı iş insanı ile  nasıl iletişime geçtiğini anlatırken bu konunun kendileri(Kilise) için kapandığını da söyledi.
    Rum İçişleri Bakanına mektup gönderdiğini, bunun tek olmadığını söyleyen Hrisostomos, ancak bunun müdahale olarak nitelendirilmesini kabul etmedi.
   Hrisostomos ayrıca Malezyalı iş insanının maddi katkısını, bir çalıntı ürününün söz konusu olması durumunda iade etmeye hazır olduğunu söyledi.
   Öte yandan Politis gazetesi manşetten verdiği “Başpiskoposluğa Küçük Bir De Çek” başlıklı haberinde, Malezyalı iş insanı Low’un Başpiskoposluğa verdiği 300 bin Euro’luk çekin yanı sıra, 10 bin Euro değerinde başka bir çek daha verdiğini ifşa etti.
   Gazete “küçük” olarak nitelendirdiği çekin, 22 Eylül 2015 tarihli olduğunu yazarken bugün ifşa edilen bahse konu çekin, Başpiskoposluğun pasaportlar konusunda oynadığı rolle alakalı büyük soru işaretleri yarattığını da yazdı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER