banner493

‘Kaldığımız yerden devam etmeliyiz’

Rum Dışişleri Bakanı Hristodulidis, Türkiye’deki seçim sonuçlarının Kıbrıs açısından önemine dikkat çekti

‘Kaldığımız yerden devam etmeliyiz’
banner432

    Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’deki başkanlık ve genel seçimler konusunda Kathimerini gazetesine değerlendirmelerde bulundu. 

   Kathimerini gazetesine göre, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Türkiye’deki seçimlerin, Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin derhal yeniden başlamasına yol açacak olguların yaratılmasını diledi.
   Bunun, BM adına Jane Holl Lute’un gelecekte Kıbrıs’a gelişiyle ilgili olup olmadığı şeklindeki bir soru üzerine Hristodulidis, yeniden müzakerelere başlama olgularının yaratılmasının, BM Genel Sekreteri’nin karar vermiş olduğu şahsiyetin tüm müdahil tarafları ziyaret etmesini Türkiye’nin rızası koşuluna bağladığını söyledi. Hristodulidis, özellikle Türkiye ile yapılacak görüşme içerisinde, müzakerelerin Crans Montana’da kaldığı yerden devam etmesi perspektiflerinin yaratılması gerektiğini ifade etti. 
   Hristodulidis ayrıca Türkiye’de, bugüne kadar sürdürülen müzakere şeklinin terk edilmesi ve olası bir başka çözümden söz edilmesinin, Güney Kıbrıs tarafından kabul edilmediğini belirtti. 
Hristodulidis, BM Genel Sekreteri’nin raporuna da değinerek, Türkiye’nin Kıbrıs sorununa bir başka çözüm şekline ilişkin açıklamasından söz eden BM Genel Sekreteri’nin Türk hükümetiyle görüşmelerinde özellikle ele alınacak bir şey olduğunu düşündüğünü ifade etti.  

banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460