banner493

Kasım’da başlıyor

Exxonmobil 10’uncu parselde sondaj için hazırlıklarını tamamladı

Kasım’da başlıyor
banner432

 Fileleftheros gazetesi, Amerikan ExxonMobil şirketinin, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği MEB’deki 10’uncu parselde deneme sondajlarına ilişkin hazırlıklarını tamamladığı, sondajların Kasım ayında başlamasının beklendiğini yazdı.
   Elde ettiği bilgilere dayandırdığı haberinde gazete, ExxonMobil şirketinin 10’uncu parselde en az iki doğrulama sondajı gerçekleştirmesi için gerekli hazırlıkları tamamladığını, sondajların İngiltere bayrağını taşıyan ve dünyadaki en modern platformlarından olduğu varsayılan bir platformla gerçekleştirileceğini iddia etti.
   Söz konusu platformun, İngiltere ve Güney Kıbrıs’ta ofisleri bulunan bir şirkete ait olduğunu ve deniz dibinden 35 bin ayak derinliğe kadar en hassas noktalarda dahi sondaj gerçekleştirebildiğini belirten gazete, iki veya daha fazla sondaj yapılmasını içeren programın Kasım 2018’de başlayıp Mart 2019’da tamamlanmasının planlandığını vurguladı.
Habere göre, iki sondajın tamamlanmasının ardından üçüncü bir sondaj yapılıp yapılmayacağına karar verilecek.
   Gazete ayrıca, Malta ve Rum işadamlarının ortaklığı olan “Medserv” isimli şirketten bir açıklama geldiğini; açıklamada, Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği MEB’deki araştırma faaliyetlerinde ikmal ve diğer hizmetlerin sağlanması yönünde çok uluslu bir petrol ve doğal gaz şirketiyle anlaşma yapıldığının duyurulduğunu da yazdı.
   “Medserv” şirketinin ENI şirketine de hizmet verdiğini vurgulayan gazete, şirketin Limasol limanında ek binalar oluşturacağı bilgisini de aktardı.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 10:46
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner471

banner459

banner468

banner460