Koruma istiyor

Hrıstodulidis, Pompeo’dan sonra Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı ile doğal gaz sondajlarını ele aldı

Koruma istiyor

 Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Dışişleri Bakanlığı Avrupa İşleri’nden Sorumlu Bakan Yardımcısı Wess Michell’den sonra Başkan Donald Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile bir araya geldiği ve ağırlıklı olarak doğal gaz sondajlarını ele aldığı bildirildi. Hristodulidis ayrıca olası müdahaleler karşısında koruma desteği istediği haber verildi.
   Rum haber kaynakları, Hristodulidis ile Bolton arasında Beyaz Saray’da yer alan görüşmede, Doğu Akdeniz’deki sondaj gelişmelerinin yanı sıra Rum Yönetimi’nin üçlü işbirlikleri, Kıbrıs sorunu ve Kıbrıs’taki BM Barış Gücü (UNFICYP) konusunun ele alındığını yazdı.
   Açıklamasında, Bolton’la görüşmesini oldukça yapıcı olarak nitelendiren Hristodulidis, görüşmede Rum Yönetimi’nin dış politikasının çok yönlülüğünü ele aldıklarını söyledi.
   Hristodulidis açıklamasında “Kıbrıs sorunu ve çözüme olan arzularının haricinde, Kıbrıs’ın bölgenin sorunlarına çözümler sunabilecek bir ülke olarak tanınmasının önemli olduğuna” işaret etti.
   Nikos Hristodulidis, Bolton’la görüşmesinde Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, aynı zamanda bölge devletleri arasındaki işbirliğinin, Avrupa için alternatif bir enerji koridoru olarak işlev gösterebileceğinin ele alındığını söyledi.
   Bu çerçevede, Rum Yönetimi’nin üçlü işbirliklerini ayrıntılı bir şekilde görüştüklerini belirten Hristodulidis, Bolton’la görüşmesinde Kıbrıs sorunu ile UNFIYCP meselesinin ele alındığını da dile getirdi.
   Bolton’un Kıbrıs’taki Barış Gücü’ne atıfta bulunduğunu kaydeden Hristodulidis, bu hususta fikir teatisinde bulunduklarını, öte yandan bu konunun ABD’nin BM’deki Daimi Temsilcisi, Büyükelçi Nikki Haley ile yapacağı görüşmede de ayrıntılı bir şekilde ele alınacağını belirtti.

Fanon ile görüşme

   Gazete başka bir haberinde, Hristodulidis’in ABD temasları çerçevesinde ABD’nin Enerji Kaynaklarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Francis Fanon’la görüştüğünü bildirdi.
   Görüşmede, enerji meseleleriyle Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin ele alındığını yazan gazete, bir “Rum diplomatik kaynağa” dayanarak “görüşmenin oldukça yapıcı olduğunu ve Washington’un Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıs MEB’inin değerlendirilmesi konusundaki hakkını desteklediğine dair istikrarlı tezi temelinde, ABD’nin bölgedeki enerji gelişmeleriyle ilgili büyük ilgisinin ortaya çıktığını” ekledi.
   Hristodulidis’in Pompeo ve Mitchell ile gerçekleştirdiği görüşme ise gazetede “Kıbrıs-ABD İlişkilerinde Yeni Sayfa”, Alithia’da “İkili Güvenlik İlişkilerini Güçlendiriyorlar”, Politis’te “ABD MEB Konusunda İstikrarlı- ABD’den MEB ve İki Kesimli İki Toplumlu Federasyona Destek” ve Haravgi’de “İkili Güvenlik İlişkilerinin Geliştirilmesi” başlıklarıyla yer buldu. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner455

banner460