banner493

Lute devrede

Kıbrıs’ta toplumların egemenliği arasında ortak zemin arayışından söz ediliyor

Lute devrede
banner432

  Birleşmiş Milletler (BM) ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Güney’deki genel seçimlerin hemen ardından Kıbrıs sorununda yeni bir toplantı olması için çalıştığı, İngilizlerin desantralize federasyon ile toplumların egemenliği arasında ortak zemin bulmak istediği bildirildi.
   Fileleftheros’un “BM ve İngiltere Dışişleri Bakanlığı Başı Çekiyor… İngilizler Desantralize Federasyon ve Toplumların Egemenliği Arasında Ortak Zemin İstiyor” başlıklı haberine göre BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs geçici özel danışmanı Jane Holl Lute ile İngiltere Dışişleri Bakanlığı’nın Kıbrıs sorunu yetkilisi Ajay Sharma bölgede, bu sefer somut bir sonucu olacak yeni bir gayriresmî konferans için ön hazırlık yapıyor.
   Kıbrıs sorununda bundan sonra olacaklara dair birçok şeyi belirleyecek olan yeni gayriresmî konferans için potansiyel arabulucuların günlüklerinde 2023 tarihi var ancak söz konusu yıl hem Güney Kıbrıs’ta hem de Türkiye’de seçimler olacağı için her ne olacaksa 2023’ten önce olması gerektiğini değerlendiriyorlar.
Atina ve Ankara’dan sonra bu hafta Ada’ya gelmesi beklenen Jane Holl Lute, önceki günlerde Ada’yı ziyaret eden Ajay Sharma ile Atina’da görüşecek. Edinilen bilgilere göre bu aşamada Sharma yeni bir görüşme yapılmasına olanak tanıyacak ortamı yaratmak istiyor.
    Bugünkü düşük tansiyonlu ortamın, müdahiller arasındaki anlaşmazlıkların görüşülmesine fırsat penceresi açtığını değerlendiren Londra’nın, bir yandan da “kinayeli bir şekilde” Türkiye’nin yeniden arama ve sondaj gemileri ile Doğu Akdeniz’e inebileceği ve kapalı Maraş’ta yeni adımlar atabileceği, bu nedenle de hızlı hareket edilmesi gerektiği “uyarısında bulunduğuna” dikkat çekildi.
   Londra’nın, bundan sonra atılacak adımlara dair yaklaşımının, konfederasyon mantığında hareket eden malum formülüyle kaydedildiğine işaret edilen haberde, İngilizlerin, taraflar arasındaki görüş ayrılıkları büyük olmasına rağmen ortak zemin bulunabileceği mantığında hareket ettiği belirtildi. Bunun nasıl olacağı sorusuna ise şu cevap verildi:
“İngiltere Dışişleri Bakanlığı Lefkoşa’nın, desantralize federasyon önerisini teferruatıyla izah ederse ve Kıbrıslı Türklerin ve Türk tarafının endişelerine cevap verilirse ortak zemin bulunabileceğini savunuyor. Bu, Rum tarafından Türk taleplerini tatmin etmesi istendiği anlamına geliyor. Çoğu kişi, Türkiye de Kıbrıs Türk halkının tanınmasını istediği için ortak zemin bulunmasını zor görüyor ancak İngiltere Dışişleri Bakanlığı diğerlerinden fazlasını biliyor olabilir.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Olcay Akdeniz
Olcay Akdeniz - 3 hafta Önce

TRNC is in the North East and West of the Island of Cyprus, not just the North.

banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner473

banner460