Satış yok gerilim var

banner453

300 imza ile Akıncı’ya başvuran Arasta esnafı, Lokmacı kapısı açılıncaya kadar eylem planladıklarını söyledi

Satış yok gerilim var
banner432
banner480

  Rum lideri Nikos Anastasiadis’in sınır kapılarını kapaması nedeniyle mağduriyet yaşayan Arasta çarşısı esnafı 300 imza ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya başvurdu. Esnaf, büyük bir sıkıntının yaşadığını belirterek, Lokmacı kapısının açılmaması halinde süresiz eylem planladıklarını dile getirdi.

   Arasta esnafı adına konuşan Bünyamin Yüksekbaş, kapıların kapatılmasının asıl nedenini bilmediklerini, gerçek nedenle ilgili belirsizlik bulunduğunu belirtti.
   Esnafın kapının kapatılması üzerine büyük mağduriyet yaşadığını dile getiren Yüksekbaş, siftah yapmadan günü geçiren dükkânlar olduğunu söyledi.
   Yanlarında çalışan elemanlar bulunduğunu, herkesin ciddi sıkıntı içinde olduğunu dile getiren Yüksekbaş, dükkanlarını kapılar açılana kadar açmama eylemi yapmayı düşündüklerini kaydetti.
Yüksekbaş, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın görüşlerini sorarak, yardımlarını talep etti.

Akıncı: Anatasiadis’le görüştüm

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Arasta esnafının kaygılarını anladığını söyleyerek, kapıların kapatılmasının yanlış olduğunu ilk andan beri hem Anastasiadis’e söylediğini hem de kamuoyuna açıkladığını belirtti.
Kapıların kapanacağını bir hafta önce haber aldıkları yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını söyleyen Akıncı, Anastasiadis’in kendisini Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde yangın çıktığı gün aradığını, geçmiş olsun dileklerini ilettiğini ve ihtiyaç halinde yardım etmeye hazır olduklarını söylediğini belirtti.
Anastasiadis’in kendisini aynı gün iki saat sonra yeniden arayarak, Bakanlar Kurulu toplantısının karar aldığını, dört kapının bir hafta süreyle kapatılıp durumun bir hafta sonra yeniden görüşüleceğini bildirdiğini söyleyen Akıncı, “Bakanlar Kurulu’nda ‘hepsini kapatalım’ şeklinde bir anlayış olduğunu (Anastasiadis’in) kendinin bunu kabul etmediğini söyledi” dedi.
Kendi girişimi ile 3 Şubat’ta İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi’nin toplandığını, corona virüs konusunda değerlendirmede bulunulduğunu anımsatan Akıncı, oradaki uzmanların, barikatlarda herhangi bir şey yapmaya gerek olmadığı, iki tarafta da virüs bulunmadığı, virüse karşı alınacak tedbirlerin limanlar ve havaalanlarında olması gerektiği yönünde görüş belirttiğini söyledi.
Akıncı, “Dolayısıyla barikatlarda yapılması gereken bir durum olmadığı üzerinde mutabık kaldık 3 Şubat’ta, daha sonra 20 Şubat’ta komite tekrar toplandı ve bu kararı bir kez daha teyit etti. O gün Anastasiadis’e bunları tekrar hatırlattık. Dedim ki; durum bu iken ne oldu da ansızdan bu kapıları kapatmaya yöneliyorsunuz? O da bana ‘Sizde 3 bin İranlı öğrenci ve aileleri var. Onlardan geçebilir’ dedi. Ona bunun çok yanlış olduğunu, virüsü önleyeceğim diye iki toplumun arasına virüs ekmekte olduğunu söyledim” dedi.

Göçmenlerle ilgili telefon

banner477
Rum lider Anastasiadis’in önceki gün yeniden kendisini aradığını ve göçmenlerin güneye geçmesi ile ilgili şikayetini ilettiğini söyleyen Akıncı, “Göçmenler Paralimni’ye çıkıyor veya bize geliyor ve kaçak yollardan geçiyor. Resmi kapılardan geçmiyorlar. Yasak bölgelerden geçerek o tarafa gidenler oluyor” diye konuştu.
Anastasiadis’in, kuzeyde organize bir şeyler yaparak, Güneye göçmen gönderildiği yönünde bir konuşma yaptığını dile getiren Akıncı, “Bu yanlış, devlet olarak biz böyle bir davranış sergilemeyiz” diye konuştu.
Telefon konuşmasında kapılar konusunu gündeme getirdiğini, Anastasiadis’in Pazartesi konuyu değerlendireceklerini söylediğini belirten Akıncı, “Pazartesi konuyu değerlendireceklerini söyledi. Ben pazartesiyi bile beklemeden kapıları açmaları gerektiğini söyledim. Bu karar yanlıştır. Bizim girişimimiz ile sağlık komitesi yeniden toplandı ve orada bir daha görüldü ki bu kapıları sağlık için kapatmaya gerek yok” dedi.

Kapıların kapatılmasının nedeni virüs değil
Akıncı kapıların kapatılması nedeninin virüs olmadığını söyleyerek, “Neden virüs değil. Bu açık ve net. Kendi uzmanları bile sebebin bu olduğunu söyleyemiyor.  Başka sebepleri var. Değişik değişik sebepleri söylüyor insanlar” dedi.
Kimilerinin, Rumların kuzeyden alışveriş yapma sıklığının artması, kimilerinin de Türkiye’nin göçmenlere kapıları açmasına misilleme yapıldığının söylediğini aktaran Akıncı, “Ben bunlara çok fazla girmek niyetinde değilim. Bu konunun peşini bırakacak değiliz” dedi.
Kapıların büyük emekler ve mücadeleler sonucu açıldığını söyleyen Akıncı, Gazimağusa esnafının da Derinya kapısı nedeniyle mağduriyetler yaşamaya başladığını belirtti.
Akıncı, kapıların kapatılmasının tek taraflı bir karar olduğunu, kendilerinin bu kararı desteklemediğini ve yeşil ışık yakmadığını söyleyerek, kendilerinin kapıların açılması için yıllarca mücadele ettiklerini ifade etti.
İki toplumun da temas etmeye alıştığını belirten Akıncı, “Bu kapıları kapalı tutmaya kimsenin gücü yetmez. Çünkü bu Avrupa Birliği politikalarına, Birleşmiş Miletlerin iki toplumu yakınlaştırma çabalarına terstir. Bu noktada hiçbir haklı gerekçe yok” diye konuştu.
Akıncı, BM, AB ve Rum tarafı ile diyaloğu sürdürerek, kapıların bir an önce açılması için elinden geleni yapacağını belirtti. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner474

banner460