banner564
banner556

‘Amaç halkı korumak’

Anastasiadis, sınır kapılarını kapama kararını savundu, eleştirenlere tepki gösterdi

‘Amaç halkı korumak’

   Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, geçiş kapılarından dördünün kapatılmasıyla ilgili aldıkları kararın bu denli tepkiye neden olmasını “haksız tepkiler” olarak nitelendirdi.

   Alithia gazetesinin haberine göre, Anastasiadis, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, bu kararı “nüfusun tümünü korumak” maksadıyla aldıklarını ve dört geçiş kapısının geçici olarak kapatılmasıyla, diğer kapılarda daha iyi denetim yapılmasının sağlandığını söyledi.
   Anastasiadis, alınan kararlar siyasi kararlar olduğundan, verilen tepkilerin haklı tepkiler olabileceğini ancak Kıbrıs Cumhuriyeti’nde yaşayan gerek Rum, gerekse Kıbrıslı Türk nüfusun tamamının korunması için alınmış bu karara, bu denli tepki gösterilmesine gerek olmadığını savundu.
Habere göre, Anastasiadis, tepkiler haksız olsa da, yine de her vatandaşın hissettiklerini dile getirmesinin demokratik hak olduğunu belirtti.
   Gazete ayrıca Rum siyasi partilerin kapıların kapatılması kararıyla ilgili görüşlerini aktardı.
Habere göre, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum hükümetinin bu kararının sosyal medya organlarında çeşitli ırkçı yorumlar yapılmasına sebep olduğunu belirtirken, DİSİ Başkanı Averof Neofitu ise, bu kararın hiçbir siyasi boyutu bulunmadığını ve “olağanüstü bir durum için alınan olağanüstü bir karar” olduğunu savundu.
   Neofitu ayrıca Rum hükümetinin bu kararının hiçbir siyasi boyutu bulunmadığına netlik kazandırmasının memnuniyet verici olduğunu dile getirip, Lokmacı geçiş kapısında geçen günlerde yaşanan olaylar sırasında RMMO askerine yapılan saldırıyı kınadı.

AB Komisyonu bilgilendirildi

   Gazete, bir diğer haberinde ise, Rum Yönetimi’nin AB Komisyonu’na, dört geçiş kapısının geçici kapatılmasıyla ilgili bilgilendirme yaptığını yazdı.
   Habere göre, Brüksel’deki bir AB yetkilisi, AB Komisyonu’nun durumu dikkatli bir şekilde takip edeceği ve her geçici geçiş kapısı kapatılmasıyla sağlık kontrolü yapılması prosedürünün, ilgili AB tüzükleriyle uyumlu olup olmadığının garanti altına alınacağını kaydetti.
   Gazete, söz konusu yetkilinin, Yeşil Hat Tüzüğü’ne göre Rum Yönetimi makamlarının Yeşil Hat’tan geçen tüm kişilere, kamu sağlığını ve kamu düzenini tehdit edebilecek her türlü olayın önlenebilmesi maksadıyla sağlık kontrolü yapıldığı yönünde açıklaması olduğunu yazdı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Op.Dr.İlkan Ertuğ
Op.Dr.İlkan Ertuğ - 3 yıl Önce

Hükümet olarak karar alıp,4 kapı geçişlere kapatıldı.Kuzeydeki ilgililer.Lâf yapmayı,boş boş şikâyet etmeyi bırakınız,Meclis'ten,karar çıkarınız ve kalan kapıları da sizler kapatınız.O zaman,bir işe yaradığınız belli olur.

SIRADAKİ HABER

banner464

banner468