banner564

Sunak hükümeti sorgulanıyor

Ağrotur’dan kalkan RAF uçaklarının İsrail’e yük taşıdığı iddia edildi

Sunak hükümeti sorgulanıyor
banner598

  Kıbrıs’taki İngiliz askerî üsleri ve Hamas-İsrail savaşının konu edildiği İngiliz Avam Kamarası’nda Sunak hükümetine “Kıbrıs’tan Direkt İsrail’e uçan RAF (İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri) uçakları ne taşıyor” sorusu yöneltildi.

    Haravgi, Avam Kamarası’nda iki gündür tartışılanlardan derlediklerini  “İngiliz Üslerinin Orta Doğu Savaşındaki Rolü” başlığıyla aktardı.
   Gazeteye göre Ağrotur üssünden havalanıp direkt İsrail’e giden İngiliz Kraliyet hava kuvvetlerine bağlı uçakların ne taşıdığı sorusunu İngiliz İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn yöneltti.
Bir diğer İşçi Parti’li Milletvekili John McDonnell, Ağrotur’dan kalkan askerî uçakların Gazze bombardımanı ve insan kayıplarında kullanılan yük taşıyor olabileceğine işaret ederek Corbyn’e destek verdi.
   Avam Kamarası’ndaki İskoç partisi Alba Milletvekili Kenny MacAskill “Ağrotur üssünden kalkan Amerikan uçaklarının İsrail’e silah ve teçhizat taşımasına kolaylık sağlanıyorsa bu kabul edilemez, suç ortağı oluruz. Egemen bir İngiliz üssünde ne olup bittiğini Birleşik Krallık vatandaşlarının da bilmeye hakkı var. Burada suç ortaklığı olmadığını bilmemiz gerek” ifadelerini kullandı.
   İngiltere Dışişleri Bakanlığı müsteşarı Andrew Mitchell bir soruya karşılık “İngiltere Kıbrıs’ta, gönderilmeye hazır şekilde 82 ton insani yardım ve tonlarca tıbbi malzeme bulunduruyor” ifadesini kullanırken Başbakan Rishi Sunak hükümetinin, Gazze’ye insanî yardım götürmek için deniz koridoru olanaklarını “aktif şekilde araştırdığını” tekrarladı. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
KKTC
KKTC - 6 ay Önce

Agrotur üsleri hemen kapatılsın.

Tirkish Power
Tirkish Power - 6 ay Önce

Muhip mr oz filistini israil diye kim peskes cekti

SIRADAKİ HABER

banner471

banner473