banner564
banner556

‘Yıllardır öneriyoruz’

Doğal gazdan elde edilecek gelirden Kıbrıslı Türklere ‘özel hesapta’ pay ayrılmasına AKEL’den destek geldi

‘Yıllardır öneriyoruz’

  Güney Kıbrıs’taki AKEL partisinin, doğal gazdan istifade edilmesinden ortaya çıkacak olan gelirlerden, Kıbrıslı Türklerin payına düşen kısmın yatırılacağı özel bir hesap meydana getirilmesinden yana olduğu haber verildi.

    Politis gazetesine konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Biz yıllardır bunu öneriyoruz”dedi.
   Kiprianu, ayrı bir hesap meydana getirilmesiyle, Kıbrıslı Türklere, Kıbrıs sorununun çözümüne kadar, paylarına düşen paraya kimsenin dokunmayacağı mesajı gönderileceğini ifade etti.
   AKEL’in, ele alınması ve uygulanmasının ileriye götürülmesi için, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, geçtiğimiz Perşembe günü ortaya koyduğu teklife yönelik, resmi bir öneride bulunmasını beklediği de ifade edildi.
   Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, geçtiğimiz Perşembe günü yaptıkları toplantıda, Hidrokarbon Fonu (yasa tasarısında Ulusal Yatırım Fonu olarak ifade ediliyor) kurulmasına ilişkin yasa tasarısı çerçevesinde, Kıbrıslı Türklerin payına düşen ve Kıbrıs sorunu çözülene kadar dokunulmayacak olan miktarın yatırılacağı ayrı bir hesap (escrow account) oluşturulmasına dair madde eklenmesi konusunda siyasi parti başkanlarının nabzını yokladığını anımsattı.
   Kiprianu, tartışmanın gelişimini belirleyen ve Anastasiadis’in öneriden vazgeçmesine neden olan şeyin Rum siyasi parti başkanlarının tutumu değil, Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis’in müdahalesi olduğunu da kaydetti.

‘Tüm Kıbrıslıların fonu’

    Alithia gazetesi ise “Tüm Kıbrıslıların Fonu” başlıklı manşet haberinde, hidrokarbon fonunun Rum Meclisi tarafından oylanması için ekspres prosedürler başlayacağını haber verdi.
   Gazete, geçtiğimiz gün Rum Başkanlık Sarayında gerçekleştirilen toplantı ve Rum siyasi parti başkanlarının yeşil ışık yakmasının ardından, hidrokarbon fonu kurulmasına dair yasa tasarısının, 2016 yılından bu yana bulunduğu Rum Meclisi Maliye Komitesi çekmecelerinden yavaş yavaş çıktığını ve Meclis Genel Kurulu tarafından oylanması için, görüşülmeye başlanacağını vurguladı.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473