Yoğun hazırlık

Rum Ulusal Konseyi Lute’un adayı ziyareti öncesinde toplanıyor

Yoğun hazırlık

   Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştireceği üçlü görüşme öncesinde Kıbrıs sorununda hareketli döneme giriliyor. 

   Genel Sekreter’in Kıbrıs geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute Berlin görüşmesinin hazırlıkları için Cumhurbaşkanı Akıncı ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis’le görüşmek üzere Ada’ya geliyor.  Anastasiadis Rum Ulusal Konseyi’ni 13 Kasım’da saat 10.00’da toplantıya çağırdı.
   Politis “Lute Dönüyor… Gelecek Hafta Akıncı ve Anastasiadis’le Görüşecek…  Ulusal Konsey Lute’un Gelişi ve Berlin Üçlü Görüşmesi Arifesinde Çarşamba Günü Toplanıyor” başlıklı haberinde gelecek haftanın Kıbrıs sorunu açısından kritik olduğuna dikkat çekti. 
   Habere göre Lute’un Ada’ya geleceğini dün Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis, Limasol’da, “şimdilik Lute’un  muhtemelen 15 Kasım’da Kıbrıs’ı ziyaret etmesi bekleniyor, kendisiyle görüşmemiz de 16 Kasım saat 18.30 olarak belirlendi” diyerek açıkladı.
   Lute’un Ada’da yapacağı temasların Genel Sekreter ile Berlin’de yapılacak üçlü görüşme öncesinde hazırlık amacını taşıyacağına işaret eden Anastasiadis, gazetecilerin 25 Kasım görüşmesinden umutlu olup olmadığı sorusuna karşılık “öteki taraf da bizim taşıdığımız siyasi irade ve kararlılığı taşıyorsa  görüşme sonuç verebilir” cevabını verdi.
   Bir gazetecinin “Ankara’nın işbirliği yapmadığı” iddiası üzerine Anastasiadis, önce Rum Ulusal Konseyi’ne elindeki bilgileri aktaracağını, ardından da -gerekirse- kamuoyuna açıklama da yapılacağını söyledi. 
  Alithia “Kıbrıs Sorunu ‘Yeniden Isınıyor’.. Lute Geliyor Önümüzdeki Cumartesi İki Lideri Görüyor” başlıklı haberinde, Anastasiadis’in, Lute’un Berlin’deki üçlü görüşmeyle ilgili hazırlığından söz ederken  “pratik düzenlemelerden değil,  halen havada olan referans şartlarında mutabakat çabasının tamamlanmasından söz ediyoruz” dediğini yazdı.
   Habere göre Anastasiadis “Antonio Guterres,  Berlin’de,  referans şartlarında sonuçlanmış bir anlaşma görmek istiyor ki her şey yolunda giderse  Aralık ayı içerisinde gayrı resmî beşli konferans aşamasına geçilebilmesi için garantör güçlere sunabilsin” ifadelerini kullandı. 

Diyalog Gazetesi

banner478
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner459

banner472

banner460