banner564

30 Haziran’a kadar müracaat sürecek

Kalkınma Bankası Genel Müdürü Barutcu, Covid 19 salgınının yarattığı ekonomik zorlukları aşabilmesine yönelik dört çeşit paket hazırlığı yaptıklarını açıkladı

30 Haziran’a kadar müracaat sürecek
banner598

KKTC Kalkınma Bankası Genel Müdürü Saffet Barutcu, işletmelerin, dünyayı ve KKTC’yi etkisi altına alan Covid 19 salgınının yarattığı ekonomik zorlukları aşabilmesine yönelik dört çeşit paket hazırlığı yaptıklarını açıkladı.
Kalkınma Genel Müdürü Saffet Barutcu yaptığı yazılı açıklamada, hazırlanan tüm paketlerin 6 ay geri ödemesiz ve 3 yıl vadeli olacağını vurgulandı.
Tüm paketlere 30 Haziran tarihine kadar müracaat kabul edileceğini belirten Barutcu, kredinin hâlihazırda faaliyette olan ve/veya zorunlu olarak faaliyetleri durdurulmuş işletmelerin talebi ve işletme sermayesi ihtiyaçları olduğunun tespit edilmesi halinde kullandırılacağını, kredi başvuru tarihinden azami 180 gün öncesine kadar olan sürede gerçekleşen işletme sermayesi ihtiyaçlarının finanse edileceği ve yapılan başvuru esnasında dosya masrafı alınmayacağını kaydetti.
Birinci paket ile ilgili en az bir çalışan (tek kişilik işletmeler dahil) ve iki kefilin yeterli olacağını söyleyen Barutcu, birinci paketteki krediden yararlanmak isteyen işletmeler için, cirolarının %10’unu geçmeyecek kadar azami 100 Bin TL. kredi limiti tespit edilmesi yönünde karar aldıklarını belirtti.

İkinci pakette en az 5 çalışan aranacak
İkinci pakete başvurmak isteyen işletmelerin işveren dahil en az 5 çalışanın bulunması gerektiğini kaydeden Barutcu, bu işletmenin cirolarının %10’unu geçmeyecek kadar 101 Bin ile 200 Bin TL arası kredi limiti bulunduğunu ve teminatın ise iki alternatifli olduğunu belirtti.
Teminatın birinci alternatifinin; kredinin en az %50’sinin banka teminat mektubu ve/veya gayrimenkul ipoteği karşılığında kullandırılması olduğunu, kalan kredi limitinin ise iki kefil karşılığında kullandırılacağını dile getiren Barutcu, kredi kullanımındaki ikinci teminat alternatifinin ise 4 kefil veya banka teminat mektubu veya gayrimenkul ipoteği karşılığında kullandırılması yönünde olduğunu kaydetti.
Barutcu, paket bir ve ikiye başvuracak işletmelerin kefillerinin en az aylık net 5 Bin TL gelirinin bulunmasının ve piyasa istihbaratının olumlu olması halinde değerlendirmeye alınabileceğini vurguladı.

Üçüncü pakette en az 7 çalışan aranacak
Üçüncü pakette işveren dahil en az 7 çalışan koşulunun aranacağını dile getiren Barutcu, işletmelerin cirolarının %10’unu geçmeyecek kadar, 201 Bin ile 300 Bin TL arası kredi limiti tespit edildiğini ve verilecek teminatın da en az %75’inin banka teminat mektubu veya gayrimenkul ipoteği karşılığında, kalan kredi limitinin ise iki kefil karşılığında kullandırılacağını kaydetti.

Dördüncü pakette en az 15 çalışan aranacak
Dördüncü pakette ise işveren dahil en az 15 çalışanın aranacağını belirten Barutcu, burada da işletmelerin cirolarının %10’unu geçmeyecek kadar 301 Bin ile 500 Bin TL arası kredi limiti tespit edildiğini ve teminatın da banka teminat mektubu ve/veya gayrimenkul ipoteği karşılığında kullandırılmasına karar verildiğini ifade etti.

İlk etapta 50 milyon TL onaylandı
Barutcu, özellikle KOBİ’lerin mevcut istihdamlarını devam ettirebilmeleri ve işyerlerini ayakta tutabilme adına ilk etapta 50 Milyon TL’lik bir kredi paketini onayladıklarını vurgulayarak, tüm başvuru ve değerlendirmelerin online yürütülebileceği altyapının süratle tamamlanacağını belirtti.  
Mevcut kaynak ile mümkün olan en fazla sayıda işletmeye kredi imkanı sağlanabilmesi için dört paket oluşturduklarını da vurgulayan Barutcu, paketlerde işletmelerin istihdam sayısı ve yıllık cirolarının %10’unu aşmayacak şekilde kademeli bir düzenleme yapıldığını kaydetti.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner473