banner564
banner556

54 yıllık gelenek

Mehmetçik’te, çeşitli kültürel sosyal ve sportif etkinliklerle konserlere ev sahipliği yapacak olan Üzüm Festivali başladı

54 yıllık gelenek
Mehmetçik Belediyesi’nin düzenlediği “54. Geleneksel Üzüm Festivali” önceki gün gece başladı.
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun açılışını yaptığı festivalde, 14 gün boyunca çeşitli kültürel sosyal ve sportif etkinlikler düzenlenecek, konserler yer alacak.
Köy meydanında bulunan festival alanında düzenlenen Üzüm Festivali’nin açılışına Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanı sıra Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Gıda Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar, devlet üst düzey yetkilileri, belediye başkanları ve vatandaşlar katıldı.
Şehitler huzurunda gerçekleştirilen bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan festivalde, Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli’nin yaptığı açılış konuşmasının ardından protokol konuşmalarıyla sürdü.
Konuşmaların ardından 54. Geleneksel Üzüm Festivali, Eroğlu, Siber, Yorgancıoğlu ve diğer konuklar tarafından açıldı. Açılışın ardından stantları gezen Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı ve Başbakan, alışveriş yaptı, vatandaşlarla sohbet etti.

Eroğlu: Siyasette sabırlı olmak lazım
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu festivalin açılışında yaptığı konuşmada, üzüm festivaline her yıl katıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı, geçmişte de bu köyde görev yapan bir doktor olarak köyün bugünkü durumuna kavuşmasının önemine dikkat çekti ve Mehmetçik ile belediyesinin her geçen gün geliştiğini ifade ederek, yeni dönemde de yapacakları olumlu çalışmalarla daha da gelişeceğine inanç belirtti.
Eroğlu, siyasette sabırlı olmanın çok önemli olduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:
“Sinirlenmemek önemlidir. Siyasetteki görevleri sükunetle götürebilirsiniz. Biz yıllardan beridir siyasetin içinde olduğumuz için sinirli ve asabi olmanın nasıl sıkıntılar yarattığını bilen kişileriz.
Özellikle bunu müzakere masasında müzakereleri yürütürken sabırlı olmanın ne kadar yararlı olduğunu 24’ünde yapılan liderler toplantısında bir kere daha görmüş olduk.
Ben KKTC adına bu görevi yapmaktayım. Cumhurbaşkanı, toplum lideri unvanı taşıyarak toplumlararası müzakereleri yürütüyoruz. Bu müzakerelerde Kıbrıs Türk halkının haklarını korumak benim asli görevimdir. Kıbrıs Türk halkını müzakere masasında haklarını teslim etmeden bir sonuca ulaşmak en önemli görevlerimdendir. Bu bakımdan haklarınızı ve ne istediğinizi bilen bir kişi olarak sonsuza dek, yani bu görevde olduğum sürece korumaya devam edeceğim.”


Siber, festivallerin önemine değindi
Meclis Başkanı Sibel Siber de, 54 yıldır düzenlenen festivalin yaşatılmasının önemine vurgu yaparak, festivallerin ülkenin, halkın ve köylerin kimliğini korumak, geçmişten geleceğe taşımak olduğunu belirtti.
Siber, konuşmasında vatandaşların bayramını da kutlayarak, ailelere huzurlu mutlu bir bayram diledi.

Yorgancıoğlu: Festival uluslararası alana taşınmalı
Başbakan Özkan Yorgancıoğlu da, Mehmetçik denince akla üzüm, üzümden elde edilen ürünler ve festival akla geldiğini belirterek, geleneklerin geleceğe taşınmasının önemine dikkat çekti.
Yorgancıoğlu, üzüm festivalinin uluslararası alana açılmasının önemli olduğunu ancak üzüm ve üzüm ürünlerinin de uluslararası marka haline getirilmesi için çalışılması gerektiğine vurgu yaparak, hükümet olarak bu yönde atılacak adımlara tam destek vereceklerini vurguladı.

Sarıçizmeli: Emeği geçen herkese teşekkürler
Mehmetçik Belediye Başkanı Cemil Sarıçizmeli de, festivalin 54’üncüsünü büyük bir onur ve gururla gerçekleştirdiklerini belirterek, festivalin düzenlenmesinde bugüne kadar emeği geçen herkese teşekkür etti.
Sarıçizmeli, bölgeye kalkınma canlılık getiren festivalin ileriki yıllarda uluslararası alana taşınması ve daha fazla ses getirmesi için çalışacaklarını da söyledi.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2014, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner455