banner564
banner556

“Diyaloğa devam”

Yunanistan Başbakanı Samaras ile Kıbrıs konusunu görüşen Anastasiadis, Atina’dan net mesaj gönderdi

“Diyaloğa devam”
Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün sabah Yunanistan’ın başkenti Atina’ya gitti. Anastasiadis, öğle üzeri Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras ile bir araya geldi.
Anastasiadis ile Samaras’ın görüşmesinin gündeminde Kıbrıs müzakere süreci, müzakerelerin gidişatının değerlendirilmesi ve atılacak bir sonraki adımlarla ilgili fikir teatisinin bulunduğunu duyuran Rum radyosu RİK, Anastasiadis ile Samaras’ın baş başa gerçekleştirdiği yarım saatlik görüşmeyi, iki ülke heyetlerinin çalışma toplantısının izlediğini haber verdi.
İki ülke heyetlerinin Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak gerçekleştirdiği çalışma toplantısının ardından, Anastasiadis ile Samaras’ın basına açıklamalarda bulunduğunu belirten Rum radyosu, Anastasiadis’in yaptığı açıklamada, tezlerinin güçlenmesi için AB’deki varlıklarını daha fazla kullanacaklarını, aynı zamanda Türkiye’ye etkisi olabilecek başka ülkelere başvuracaklarını söylediğini de aktardı.

“Anlaşmazlıklar teyit edildi”
Anastasiadis ile Samaras’ın, yaptıkları açıklamalarda “müzakereler sürecinde karmaşıklık olduğunu kabul ettiklerini” de öne süren Rum radyosu, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras’ın “müzakerelerde kesinlikle hiçbir ilerleme yaşanmamakla birlikte, anlaşmazlıkların da daha fazla teyit edildiğini söylediğini” ileri sürdü.
Habere göre Samaras, “diğer tarafın, AB müktesebatını kabul etmeye itiraz etmesinin yanı sıra, sürekli olarak Anastasiadis’in Güven Yaratıcı Önlemlerden (GYÖ) çok daha basit prosedürel konulara kadar olan önerilerini küçümseme çabasında olduğuna” yönelik iddialarda bulundu.
Habere göre “diyaloğa devam edeceklerini” söyleyen Anastasiadis ise, sözlerinin devamında “Kıbrıs Türk tarafının uzlaşmaz olduğunu” iddia etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Temmuz 2014, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner471

banner465