Acil önlem alınmalı

“Toplu taşımacılık daha sağlıklı zemine oturtulacak” diyen Bakan Özyiğit, dövizdeki artıştan dolayı okul ücretlerinin TL’ye endekslenmesi gerektiğini belirtti

Acil önlem alınmalı

 Hurşide BAYBORA    

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, KAR-İŞ Başkanı Fuat Topaloğlu başkanlığındaki heyeti kabul etti.
Cemal Özyiğit, Kar-İş ile işbirliğinde öğrenci taşımacılığının sağlıklı bir şekilde yapılmasının öncelikli hedefleri olduğunu vurguladı.
1995 yılından beri taşımalı eğitim yapıldığını anımsatan Özyiğit, taşımacılığa zaman zaman farklı düzenlemeler getirildiğini fakat önemli olanın en ücra beldedeki çocukların okula ulaştırılması olduğunu kaydetti.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte taşımacılıkla ilgili yaşanan sıkıntıları geride bırakacak şekilde bir takım düzenlemeler düşündüklerini dile getiren Özyiğit, sağlıklı bir zeminde taşımacılık yapılması için gereken adımların atılacağını söyledi.  
Özyiğit, toplu taşımacılıkla ilgili sıkı denetimler de yapacaklarını kaydetti.
Özel okullarla ilgili ileriki günlerde toplantı yapacaklarını ve dövize endeksli olan okulların TL bazında sözleşmelerin yapılması konusunun da gündemlerinde olacağını belirten Özyiğit, tam gün eğitim için de kararlı olduklarını, sivil toplum örgütleri ve sendikalarla da görüşme yaptıklarını söyledi.

Topaloğlu: Sözleşmeler bir an önce yapılmalı
Kar-İş Başkanı Fuat Topaloğlu da, Milli Eğitim Bakanlığı’nın taşımalı eğitimde Kar-İş üyelerine işveren pozisyonunda olduğunu belirterek, sözleşmelerin bir an önce yapılmasını temenni etti.
Topaloğlu, yaptıkları ziyaretin esas sebebinin yapmış oldukları protokol hakkında görüş alışverişinde bulunmak ve teknik olarak yaşadıkları sıkıntılara çözüm aramak olduğunu kaydetti.    
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile geçmiş dönemde yaptıkları protokolün 9 maddeden oluştuğunu söyleyen Topaloğlu, protokolün öğrencilerin nasıl taşınması gerektiği ve ücretlendirme konularından oluştuğunu belirtti.
Dövizin ve akaryakıtın yükselmesinden dolayı hükümetin acil kriz masası oluşturması gerektiğini de kaydeden Topaloğlu, toplu taşımacıların tüm girdilerinin döviz bazlı olmasından dolayı yaşadıkları sıkıntıları aktardı, zamlardan dolayı toplu taşımacılığın artık sürdürülebilir olmayacağını kaydetti.


Braun’dan Özyiğit’e ziyaret
Öte yandan Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Uluslararası Barış Bürosu (International Peace Bureau - IBP) Eş Başkanı Reiner Braun'u kabul ederek görüştü.
Yapılan açıklamaya göre, TDP Genel Merkezi'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık bir saat süren görüşmede, Parti Meclisi üyesi Barış Erkmen de hazır bulundu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER