Altı ay sürecek

Meme kanserinde erken tanı için mayısta başlayacak çalışma ekime kadar devam edecek

Altı ay sürecek

 Tuğçe Ülkü AYDIN

Kanser Hastalarına Yardım Derneği, Meme Kanseri Farkındalık ayı olan Ekim’e kadar meme kanserinde erken tanı için çalışma yapacak.
Mayıs ayında başlayacak ve 6 ay sürecek çalışma kapsamında her ay farklı bir etkinlik yapılarak, bireyler erken tanı için teşvik edilecek.
Çalışmalar için devletten ve özel sağlık merkezlerinden yararlanılabilecek. Çalışmayla, kişilerin düzenli tarama yapması hedefleniyor.
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail dün düzenlediği basın toplantısında, meme kanserinde erken tanı için başlattıkları çalışma hakkında bilgi verdi.
Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı’nın kanser hakkında açıkladığı verilerin önemine işaret eden Kocaismail, 26 yıl Kanser Bildirim Yasası için uğraş verdiklerini, 26 yıl sonra ilk kez bu verileri gördüklerini söyledi.
Çabalarından dolayı Sağlık Bakanlığı’nı kutlayan Kocaismail, meme kanserinin önlenebilir bir kanser türü olmasına rağmen, yılda 150 civarında yeni meme kanseri hastasının derneklerine üye olduğunu kaydetti.
Kocaismail, özel sağlık kuruluşları ile yapılacak işbirliğinde ise fiyatların aşağıya çekilerek, vatandaşları tarama yapmaya teşvik edeceklerini, merkezleri ve fiyatları her ay kamuoyu ile paylaşacaklarını aktardı.
Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin Mayıs ayından başlayarak, Ekim ayına kadar etkinlikleri ay ay duyuracağını vurgulayan Kocaismail, meme kanserindeki vaka sayısını azaltabilmek için bireylere taramalarını yaptırmaları çağrısında bulundu.
Öte yandan Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin İngiliz ayağı da Ekim ayında Girne-Lefkoşa-Gazimağusa güzergahında 200 km’lik bir farkındalık yürüyüşü düzenleyeceğini açıkladı. 

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER