‘Artık yeter’

Meral Akıncı, kadın cinayetlerinin artmasını protesto amacıyla düzenlenecek yürüyüşe destek istedi

‘Artık yeter’
banner432

    Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) Başkanı Meral Akıncı, 25 Kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü dolayısıyla yürüyüş etkinliği organize edeceklerini açıklayarak, yürüyüşe tüm kesimlerin destek vermesini istedi.

   Kadın cinayetleri hakkında dün bir basın toplantısı düzenleyen Akıncı, Gülbahar Ulutan ve ev içi şiddet sonucunda kaybedilen bütün kadınların ölümüne toplum olarak katkı koyulduğunu dile getirerek, bu durumun her geçen gün daha da vahimleştiğini vurguladı.
   KAYAD olarak çeyrek yüzyıldır toplumsal cinsiyet çalışmaları yürüttüklerini belirten Akıncı, “Kurulduğumuz ilk günden itibaren kadınları doğrudan ilgilendiren sorunlara parmak basıp, kanayan yaraya psiko-sosyal, ekonomik ve legal yapıcı çareler üretmekteyiz” şeklinde konuştu.
   KAYAD olarak kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetle ilgili yıllardır birçok ülkede eğitim aldıklarını dile getiren Akıncı, 2015 yılından itibaren kadına yönelik şiddete karşı Avrupa ağının resmi üyesi olduklarını kaydetti.
   Meral Akıncı, bu bilgi ve birikimle yıllardır kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin politik olduğunu ve merkezinde toplumsal cinsiyet eşitsizliği olduğunu, ilaveten ülkenin bu politik sorunu gidermek için gerekli mekanizmaların olmadığını dile getirdi.
   Meral Akıncı, tüm paydaşların katkısıyla hazırlanan ev içi şiddete ilişkin yasa tasarısının, sosyal hizmet görevlilerine, basın görevlilerine, eğitmenlere, sağlık görevlilerine ve polise tek tek ve bir bütün olarak almaları gereken sorumlulukları harfiyen belirttiğini vurguladı.
    Akıncı sözlerini şöyle devam etti:
    “Artık toplum olarak bir karar vermemiz gerekir. Ya şiddet uygulayıcılarını canileştirip, bireysel sorunmuş gibi davranıp sürekli olarak cinayetlere ‘eyvah’ deyip hayatımıza devam mı edeceğiz, ya da bu sorunun uzmanlarına kulak verip, bu sorunun politik bir sorun olduğunu kabul edeceğiz ve bu politik sorundaki kendi sorumluluğumuzu fark edip toplumsal dönüşüme katkı koyacağız.
   Artık yeter. Ülkemizde kadın cinayetlerinin veya kadına yönelik şiddetin normalleşmesine müsaade etmeyeceğiz”.

Diyalog Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner459

banner455

banner460