banner564
banner556

Bir garip durum

Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ankara’ya giden Cemal Özyiğit’le randevusunu iptal etti

Bir garip durum

 Aytuğ TÜRKKAN

   Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile görüşmek üzere Ankara’ya giden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit’e yönelik ‘randevu iptali’ 
Siyasi kulislerde şok etkisi yarattı.
   Özyiğit dün saat 10.30’da planlandığı şekilde Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile biraraya geldi. Özyiğit’in saat12.00’de ise Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile randevusu vardı. Ankara’ya hareketinden önce bakanlık tarafından yapılan açıklamada her iki randevunun detayları da verilmişti.
   Ankara’ya gittikten sonra Bakan Selçuk’un randevu iptalini bildirmesi üzerine Özyiğit’in Kıbrıs’a döndüğü bildirildi.
   Konutyla ilgili olarak Diyalog’a konuşan Özyiğit, Türkiye Milli Eğitim Bakanı ile görüşememesinin krizle bir alakası olmadığını savundu, “kesinleşmiş bir görüşmemiz yoktu” dedi 
Eğitim Bakanlığı basın bürosundan 2 Eylül’de yapılan açıklamada ise Özyiğit’in dün Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile 4 Eylül günü saat 12.00’de görüşeceği açıklanmıştı.
   Dünkü görüşmenin iptal edilmesi üzerine, bazı internet sitelerinde çıkan “Randevu verilmedi” haberlerini Diyalog’a değerlendiren Özyiğit böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirtti. 

“Kesinleşmiş görüşmemiz yoktu”

   Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile kesinleşmiş bir görüşmenin bulunmadığını söyleyen Özyiğit, şöyle dedi: 
“Daha önceki Milli Eğitim Bakanı İsmet bey ile iki bakanlık arasında heyetler oluşturup çalışmaları koordine etme gibi bir uzlaşıya varmıştık. Şimdiki Eğitim Bakanı Ziya Bey de önce heyetler arası görüşmelerin yapılıp ortaya somut çalışmaların çıkmasını ve sonrasında bir görüşme yapılmasını düşündü. Heyetler konuları olgunlaştırdıktan sonra görüşeceğiz”
   “Yani kriz filan yoktur” diyerek sözlerini sürdüren Özyiğit kısa bir süre sonra Türkiye Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile bir araya geleceklerini kaydetti. 

Bakan Ersoy ile görüşme

Ankara’da temaslarda bulunan Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'la bir araya geldi.
Özyiğit, görüşmeyle ilgili açıklamasında, Türkiye'de Haziran seçimlerinden sonra yeni bir yönetim anlayışının yürürlüğe girdiğini hatırlatarak, bu çerçevede Kültür ve Turizm Bakanlığı görevini üstlenen Mehmet Nuri Ersoy'la çok yararlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ifade etti.
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Özyiğit ile Ersoy, iki ülke arasında kültürel olarak hangi alanlarda nasıl bir işbirliği yapabileceklerini görüştü. Geçmişteki ilişkilerde eksiklikler aksaklıklar varsa onların düzeltilip daha işler hale nasıl getirilebileceğini konuştuklarını kaydeden Özyiğit şöyle devam etti:
"Bizim için Türkiye Cumhuriyeti'nin kültürel alandaki birikimi kurumsal anlayışı son derece önemli. Biz bu işbirliği çerçevesinde nasıl bunlardan yararlanabiliriz ve ülkemizi kültürel kimliğimizi dokumuzu koruyarak bunu hem Türkiye'ye hem de dünyaya daha iyi nasıl tanıtabiliriz bunlar üzerinde görüş alışverişinde bulunduk ve bunun yanı sıra son dönemdeki ekonomik kriz, dövizin sektörlere etkileri üzerinde konuşma fırsatımız oldu. Son derece yararlı olan bu görüşmeden kısa bir süre sonra bir protokol imzalama niyetini iki bakan olarak belirttik. Bu doğrultuda teknik heyetler gerekli çalışmaları yapması ve bir an önce sonuçlandırması için görevlendirildi"  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner455