banner564
banner556

Bölge halkı tepkili

80 yıldan beri Lefke ve bağlı köylere hizmet veren mahkemenin Güzelyurt’a taşınması kararının geri alınması isteniyor

Bölge halkı tepkili

 Lefke bölgesindeki sivil toplum örgütleri, Lefke Kaza Mahkemesi’nin Güzelyurt Mahkemesi’ne taşınması başta olmak üzere, ‘ilçenin sorunlarının çözümlenmemesi’ nedeniyle dün Lefke Kaymakamlığı önünde eylem yaptı. 

Sivil toplum örgütleri 80 yıldan beri Lefke ve bağlı köylere hizmet veren mahkemenin, Güzelyurt’a taşınmasının “kabul edilemez olduğunu” savunarak, kararın geri alınmasını talep etti.  
Lefke’nin ilçe olmasının ardından bunun gereklerinin yerine getirilmediğini belirten sivil toplum örgütü temsilcileri, bu kararın bölgeye vurulan ‘son darbe olduğunu’ iddia etti. 
Sivil toplum örgütü temsilcileri konuşmalarında, Lefke bölgesinde yaşanan çevre ve sağlık sorunlarına değinerek, hükümetin en kısa sürede sorunların giderilmesi adına adım atması talep etti. 

Oktay:  Lefke’ye indirilmiş bir darbe
Lefke Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, Lefke Mahkemesi’nin 1938’den başlayarak 80 yıl boyunca Lefke ve bölgesine hizmet verdiğini anımsatarak, “Mahkemenin taşınması kararını Lefke’ye indirilmiş bir darbe olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz” dedi. 
Kararı alanları unutmayacaklarını söyleyen Oktay, geri alınması adına gereken mücadeleyi sürdüreceklerini belirtti. 

Kaya: Mücadele verilecek
Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da Lefke’nin iki yıl önce ilçe ilan edildiğini ancak hükümetlerin ilçe olmanın gereklerinin yerine getirmediğini söyledi. 
Daha iyiye gitmeyi beklerken eksilme yaşanmasını “kabul edemeyeceklerini” belirten Kaya, her türlü mücadelenin verileceğini kaydetti. 

Nekipzade: Kabul edilemez
Lefke Vakfı Başkanı Vehit Nekipzade, Lefke’deki mahkemenin 80 yıldan beri hizmet verdiğini, bugün Güzelyurt’a taşınacağını öğrendiklerini, bunun “kabul edilemez” olduğunu, mücadelelerinin süreceğini belirtti. 

Kerimoğlu: Trafikte düzenleme olmalı
Bağlıköy Eko Köy Derneği’nden Taner Kerimoğlu, Güzelyurt Lefke Duble Yolu’nun engellilere uygun yapılması, trafik ışıkları ve bazı hataların da düzeltilmesi gerektiğini ifade etti. 

Hızlı: Atık su sorunu
Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Yönetimi adına Ahmet Hızlı da bölgede yaşanan sorunlara değinerek, CMC atıkları sorununun çözüm beklediğini, Lefke’deki hurma ağaçlarının izinsiz şekilde söküldüğünü, sahil şeridinde izinsiz doldurma yapıldığını, atık suların çevreye atıldığını savundu. 

Zorer: Sınır kapıları açılmalı
Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği’nden Suziye Zorer, de  bölgedeki sınır kapılarının açılması gerektiğini söyledi. 

Fenman: Eczacı sıkıntısı yaşanıyor
Lefke Kadınlar Konseyi’nden Nevin Fenman, hastanede yaşanan sorunlara değindi.
Fenman, hastanede doktor, hemşire ve eczacı sıkıntısı yaşandığını kaydetti. 

Fotalı: Trafik sorunlarına çözülmeli
Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Türkay Fotalı, çarpık yapılaşma ve septik kuyuların yarattığı çevre sorunlarına dikkat çekerken, sahil yolu çevresine yapılacak binalarla ilgili Denizli Gemikonağı bölgesinde emirname çıkarılması gerektiğini belirtti. 
Fotalı, konuşmasında trafik sorunlarına da değindi. 

Karlıtaş: Turizm geliştirilmeli
Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş da bölgede turizm ve eğitimin gelişmesinin önemine işaret etti. Karlıtaş, turizm ve eğitime yönelik vizyonunun geliştirilmesi gerektiğini kaydetti. 

Bayramoğlu: Sağlıkta sorun var 
Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi Başkanı Gültan Bayramoğlu da hastanede yaşanan sorunlara ve gelinen noktaya değindi. 

Eratam: Kolej açılmalı
Lefke Toplum Derneği’nden Zafer Eratam, eğitim alanında yaşanan sorunlarla ilgili görüşlerini belirtti. 
Eratam, bölgede Türk Maarif Koleji açılması gerektiğini söyledi. 

Numan: Limana ihtiyaç var
Lefke Balıkçılar Birliği’nden Ergül Numan da balıkçıkların sorunlarını aktardı. 
Numan, yeni bir limana ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. 

Destek veren çok oldu
Eyleme, Lefke Sivil Toplum Örgütleri Koordinatörü Teoman Oktay, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefke Vakfı Başkanı Vehit Nekipzade, Bağlıköy Eko Köy Derneği’nden Taner Kerimoğlu, Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Yönetimi adına Ahmet Hızlı, Lefke ve Çevresi Öncü Kadınlar Derneği’nden Suziye Zorer, Lefke Kadınlar Konseyi'nden Nevin Fenman, Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Türkay Fotalı, Lefke Turizm Derneği Başkanı Hasan Karlıtaş, Kanser Hastalarına Yardım Derneği Lefke Şubesi Başkanı Gültan Bayramoğlu, Lefke Toplum Derneği Başkanı Zafer Eratam, Lefke Balıkçılar Birliği Başkanı Ergül Numan konuşma yaptı. Eyleme Kıbrıs Türk Emekliler Derneği Lefke Şubesi de destek verdi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner464

banner474