banner564
banner556

Bolluk ve bereket simgesi

Eksik parçaları 37 yıl sonra bulunarak ana gövdeye monte edilen Artemis Heykeli teşhir ediliyor

Bolluk ve bereket simgesi

 Bolluk ve bereket simgesi Artemis Heykeli’ne ait olan eksik geyik parçası ve heykelin sol eli 37 yıl sonra bulundu.

banner571

Artemis Heykeli  1980’de Salamis açıklarında bulunmuştu. Heykelin tamamlayıcısı geyik figürleriyle birlikte korumaya alındı, ama eksik parçalar vardı. Geçtiğimiz yıl, yani 37 yıl sonra aynı bölgede, tesadüf eseri geri kalan parçaları bulundu. Eli ve diğer geyik figürü. Bir yıllık çalışmayla bakımdan geçirilen parçalar, geçtiğimiz günlerde ana gövdeye monte edildi ve heykel tamamlandı. Binlerce yıllık bir insanlık mirası, M.S. 2’nci yüzyıla ait, 36 farklı boyutta memesiyle bereketi simgeleyen Artemis heykeli, şimdi Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji müzesinde sergileniyor.
Konu ile ilgili açıklamada bulunan Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Fuat Azimli, deniz tabanında olan eserlerin çok hassas durumda olmaları nedeniyle,  tuz arınma işleminin sualtı eserleri için büyük önem taşıdığını söyledi.

Ataoğlu: Turizme kazandırıldı
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu ise, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada ülkenin her bir yerinde birbirinden değerli hazineler bulunduğunu ifade etti.
Artemis Heykeli’nin doğurganlığı, bereketi ve doğa üzerindeki egemenliğini anlatan bir eser olduğunu kaydeden Ataoğlu, bugüne kadar Türkiye’de 3, Kıbrıs’ta ise 1 tane bulunan heykelin yapılan çalışmalar neticesinde eksik parçalarından olan geyik heykeli ve Artemis’in elinin sağlıklı bir biçimde  restore edilip, teşhirde yerini alarak Kuzey Kıbrıs halkına ve turizme kazandırılmasının gurur verici olduğunu söyledi.
Ülkedeki eserlerin teşhiri adına müze çalışmalarına da yoğun bir şekilde devam edildiğini ifade eden Ataoğlu, İskele’ye açılan müzeden sonra Lefke ve Güzelyurt’ta da müze çalışmalarında sona gelindiğini söyledi.
Girne ve Mağusa bölgelerinde de yeni müze ve müze restorasyonu çalışmalarının devam ettiğini dile getiren Ataoğlu, “Eserlerimizi sağlıklı bir biçimde teşhir etmek adına çağdaş müzecilik anlayışı ile teşhir yeri ve konservasyon çalışmalarına eş güdüm halinde devam edilecek” dedi.
Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu,  TC Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yapılan görüşmede, de ülkemizdeki arkeolojik alanların gün yüzüne çıkarılması ile ilgili çalışmaların artırılması ve müzelerdeki teşhirin iyileştirilmesi adına teknik destek sağlanması yönünde karar aldıklarını da sözlerine ekledi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473