banner493

"Bosna kasabı" hücreden getirildi

Sırp general Ratko Mladiç, Radovan Karaciç'in duruşmasında tanık olarak dinlendi

banner432

Betcup Roman";color:#333333;mso-fareast-language:TR">Bosna'daki savaşta sivillere yönelik yaptığı katliamlardan dolayı "Bosna Kasabı" olarak adlandırılan Sırp general Ratko Mladiç, Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (ICTY) Bosnalı Sırplar'ın eski siyasi lideri Radovan Karaciç'in duruşmasında tanık olarak dinlendi.

 Eski Yugoslavya topraklarındaki savaş suçlularını ve insanlığa karşı suç işlenen kişileri yargılamak amacıyla 1993 yılında kurulan ICTY'de yargılanan Karaciç'in talebi üzerine, Mladiç, dün tutulduğu hücreden duruşma salonuna tanık olarak dinlenmesi için getirildi. Mladiç'in, duruşmanın başında, ''protez dişlerini hücresinde unuttuğunu'' ve bu şekilde konuşamayacağını belirtmesi üzerine ICTY Hakimler Konseyi duruşmaya 20 dakika ara vererek, Mladiç'in dişlerinin getirilmesini bekledi.

Protez dişlerinin getirilmesinin ardından duruşma başladı. Karşılıklı konuşmalar sırasında Karaciç'in Mladiç'e ''sayın general'', Mladiç'in ise Karaciç'e ''sayın başkan'' diyerek hitap etmeleri dikkati çekti.

 

Tanıklığı reddetti

Karaciç'in, Bosna savaşı sırasında 11 Temmuz 1995 tarihinde meydana gelen Srebrenitsa soykırımında, esirlerin kurşuna dizilmesiyle ilgili olarak kendisine bilgi verilip verilmediğiyle ilgili sorusuna, Mladiç ''sağlık sorunları'' nedeniyle sorulara cevap veremeyeceğini söyledi.

Mladiç, ''Sağlık durumu sebebiyle, bu davada tanıklık etmek istemiyorum. Sağlık sorunları yaşama ihtimalimi gözönünde bulundurarak, bu davada tanıklık etmeyi reddediyorum'' şeklinde cevap verdi.

Öte yandan, Mladiç duruşma sırasında, Karaciç'e hitaben, ''Ben ne kendimi ne de seni savunuyorum. Ne de sen beni savunuyorsun. Biz halkımızı savunuyoruz'' dedi.

Mladiç ayrıca, Karaciç'in kendisine yönelteceği diğer sorulara da aynı cevabı vereceğini söyledi.

 

Sağlık sorunlarını gerekçe gösterdi

Hakimler Konseyi'nin onayı üzerinde Karaciç, Mladiç'e üç soru daha yöneltmesine karşın, Mladiç tüm sorulara "sağlık sorunlarını" gerekçe göstererek, yanıt vermekten kaçındı. 

Bu arada, Mladiç duruşma salonunu terk ederken, ''Radovan, özür dilerim'' dedi.

-Kurban yakınları tepkili

Srebrenitsa Anneleri Derneği Başkanı Hatice Mehmedoviç, Mladiç'in mahkemedeki davranışlarının tam manasıyla bir skandal ve Boşnaklar'a yönelik bir hakaret olduğunu belirtti.

Duruşmayı canlı takip etme imkanına sahip olmadığını, ancak televizyondan takip ettiğini belirten Mehmedoviç, ''Bu savaş suçlusunun mahkeme salonundaki davranışları büyük skandal. Bunların olmaması gerekiyordu. Bizler sadece Allah'ın vereceği cezaya ve Allah'ın adaletine güveniyoruz'' dedi.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 01:04
banner512
YORUM EKLE
banner502
SIRADAKİ HABER

banner456

banner468