banner564
banner556

“Bu akıldan çıkarılmasın”

Kıbrıs konusunun esas aktörlerinin Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olduğunu belirten Akıncı, Anavatanların ancak sürece katkı sağlayabileceğini söyledi

“Bu akıldan çıkarılmasın”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün bir ziyareti sırasında TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina ziyaretine ilişkin soruyu yanıtında değerlendirmelerde bulundu.
Bir Türkiye Cumhurbaşkanın 65 yıl sonra Atina’yı ziyaretinin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Türkiye ve Yunanistan arasındaki ilişkilerin iyi olması hepimiz için önemlidir. Sadece Türk ve Yunan halkları için değil, Kıbrıs’taki Türk ve Rum toplumları için de son derece iyi bir gelişme” dedi.
Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs konusunun esas aktörlerinin burada yaşayan Kıbrıslı Türkler ve Rumlar olduğunu ve onların istekleriyle arzularının önemli olduğunu söyledi.
Akıncı, “Asıl önemi olan bu topraklarda yaşayanların ne istedikleridir.. Türkiye ve Yunanistan bu istence ancak yardımcı olabilir. Bunun akıldan çıkarılmaması gerek” dedi. 
                                                                                      
“Vakıfların geniş bir yelpazesi var”
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün, Vakıflar İdaresi’ni ziyaret ederek, Genel Müdür İbrahim Benter’le görüştü,  çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Türk halkının kurumlarına başlattığı ziyaretler çerçevesinde bugün evkafı ziyaret ettiğini belirterek, evkafın yüzyıllardır önemli bir kurum olduğunu ve 400 yılı aşkın bir süredir çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. 
Vakıflar İdaresi’nin tarihine değinen Akıncı, adanın İngiliz sömürgesine geçmesi ardından vakıfların idaresinin de İngilizlere geçtiğini ve bunun 1956’ya kadar bu şekilde devam ettiğini anlattı. 
Gelinen aşamada, Genel Müdür Benter’in vakıflara yeni bir soluk getirdiğini belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, Benter’in çalışmalarını yakından izlediğini kaydetti. 

Benter: Atalarımızın vasiyetine sahip çıkıyoruz
Vakıflar İdaresi Genel Müdürü İbrahim Benter de, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın ziyaretinin önemine değinerek, Vakıflar İdaresi’nin 447 yıllık bir kurum olduğunu kaydetti. 
Topluma faydalı işler yapılması için atalarımızın mallarını topluma vakfettiklerini ifade eden Benter, bu hizmetin çok geniş bir yelpazeyi kapsadığını söyledi. 
Atalarımızın vasiyetine sahip çıkmaya çalışıyoruz” diyen Benter, çocuklar ve gençlere bu değerleri aktarmak için de çeşitli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 
Benter, vakfın yaptığı diğer çalışmalar ve hayır işleri hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. 


Barbaros Fırkateyni’ni ziyaret etti
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı dün ayrıca, bir süredir Gazimağusa Limanı’nda demirli bulunan ve halkın ziyaretine açık olan Türk Deniz Kuvvetleri’nin Barbaros Fırkateyni’ni ziyaret etti. 
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Akıncı’yı Gazimağusa Limanı’na gelişinde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlarının yanısıra Mağusa Deniz Komutanı karşıladı. Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, Barbaros Fırkateyni’ni gezisi sırasında Komodor Deniz Kurmay Albay Erdinç Altıner eşlik etti.

Arif Hasan Tahsin Vakfı heyetini kabul etti
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Arif Hasan Tahsin Vakfı Başkanı Güven Varoğlu ve mütevelli heyeti üyelerini kabul etti. 
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, vakıf yöneticileri çalışmaları hakkında bilgi verdi ve Cumhurbaşkanı Akıncı'yı, 12 Aralık'taki Arif Hasan Tahsin’i anma etkinliğine davet etti.

Maraş’ta yurttaşla sohbet etti
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Gazimağusa’da Maraş bölgesinde yurttaşlarla bir araya geldi.
Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Akıncı, Kıbrıs sorununda içinde bulunulan son durumu aktardı ve yurttaşların sorularını yanıtladı.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2017, 11:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473