banner564
banner556

“Bu bir hırsızlık” 

Fotoğrafının Güney Kıbrıs’ta taklit edilerek kar amaçlı olarak satıldığını belgeleyen Buket Özatay, hukuk mücadelesi başlattı 

“Bu bir hırsızlık” 

 Fehmi GÜRDALLI

Kıbrıslı Türk  fotoğraf sanatçısı Buket Özatay, eserinin telifsiz kullanılması ve çoğaltılmasına karşı Güney Kıbrıs’ta hukuk mücadelesi veriyor. 
Ödüllü fotoğraf sanatçısı Buket Özatay’ın fotoğrafının Güney Kıbrıs’ta taklit edilerek kar amaçlı olarak satıldığı ortaya çıktı.
Bunun üzerine Özatay, Rum Mahkemesinde fotoğrafını taklit edenlerin aleyhine dava açarak taklidin durdurulmasını ve tazminat talep etti.
Özatay Kıbrıs Rum Mahkemelerinde avukatlık yapma yetkisine sahip olan Avukat Erdem Erginel’e  başvurarak taklitlerin durdurulması için yasal önlem almasını istedi. Buket Özatay ve Erdem Erginel, yaşanan süreçle ilgili TAK’ın sorularını yanıtladı.

2014’te İstanbul Balat’ta başlayan hikaye
Buket Özatay, bugün daava konusu olan fotoğrafı, 2014 yılında İstanbul/Balat’ta çekmiş.  Seyma adlı kızla göz göze gelince, denklanşöre basmakta tereddüt etmemiş. 
“Fotoğrafı 2014 yazında İstanbul’un Balat semtinde çektim. Bir kapının önünde bu kızı gördüm. Göz göze geldik. Gözlerinin güzelliği ve bakışlarındaki masumiyet bir fotoğrafçı olarak hemen ilgimi çekti. Ona gülümsedim ve fotoğrafını çekmek istediğimi söyledim. Kabul etti. Birkaç tane boydan fotoğrafını çektim sonra biraz daha yaklaştım ve esas yapmak istediğimi yaptım. Portresini çektim. Portre fotoğrafları çekmeyi seven bir fotoğrafçı olarak denklanşöre basmadan önce bile bu kızdan, gözlerinin ve yüz ifadesinin ilettiği mesajdan iyi bir portre fotoğrafı çekeceğimden emindim.”
Uluslararası alanda ilgi çeken bu fotoğraf, Güney Kıbrıs’ta kendini graffiti sanatçısı olarak tanımlayan ve galerisi olan Christos Kakoulli’nin de belli ki ilgisini çekmiş.  Kakoulli, Buket Özatay’dan hiçbir izin almadan, fotoğraf üzerinde oynayarak satış yapmaya başlamış.   Hatta, Buket Özatay’ın bizzat giderek kendisini uyarmasına aldırmadan, satış yapmaya ve ticari kazanç elde etmeye devam etmiş.  
Buket Özatay, uyarılarına ragmen Kakoulli’nin satışlara devam ettiğini farketmiş ve tek çarenin dava açmak olduğuna karar vermiş.  Güney Kıbrıs’ta da avukatlık yapan deneyimli hukukçu Erdem Erginel ile bu süreci başlatmışlar…

banner571

Erginel: Dava gerekirse yurtdışına taşınabilir
Davayı Güney Lefkoşa'da mahkemeye taşıyan Kıbrıslı Türk avukatı Erdem Erginel’e ve 68 yıllık bir geçmişe sahip Güney Kıbrıs'ın en eski hukuk firmalarından biri olan Montanios & Montanios Hukuk Firması'na güvendiğini ifade eden Özatay’ın tek endişesi, Kıbrıslı Türk olarak mahkemede adil yargılama yapılmama olasılığı.  Özatay, böyle bir durum yaşanması halinde,  hakkımı Kıbrıs dışında da aramakta kararlı olduğunu vurguluyor. 
Brüksel’de de uzun süre görev yapan avukat Erdem Erginel de bu davanın emsal teşkil edebileceğini belirterek önemine işaret ediyor.  Erginel, Avrupa Birliği'nin (AB) hukuki şemsiyesi altında Güney Kıbrıs'ta Kıbrıs Türk halkına haksızlık yapılmasının kolay olmayacağını söylüyor.
Yargı sürecini de özetleyen Erdem Erginel, bu konuda Güney Kıbrıs Lefkoşa (Rum) Kaza Mahkemesi'nde bir dava açıldığını, ayrıca Buket Özatay'ın fotoğrafının tahrif edilerek kar amaçlı olarak satılmasına engel olmak için ara emri talep edildiğini aktardı.  Erginel, ara emri dilekçesinin duruşması için hazırlıkların sürdüğünü bildirdi.  

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner582

banner471

banner581

banner473