banner556

Büyük Av yarın başlıyor

Ülke genelinde binlerce kişinin büyük bir heyecanla beklediği Büyük Av yarın başlıyor

Büyük Av yarın başlıyor
Haydi rast gele

Avcıların yıl sonuna kadar toplam 10 gün avlanabileceği Büyük Av Mevsimi, yarın başlıyor.
Ova tavşanı, keklik, turaç, sülün, çulluk, bıldırcın, yaban güvercini, fasa, karga ve saksağan avlanabilecek Büyük Av Mevsimi’nde her avcı her av günü için en fazla bir tavşan, beş keklik veya turaç ve sekiz fasa olmak üzere toplam en fazla 30 tane av hayvanı vurabilecek.
Bu yıl süresi kısaltılan Büyük Av Mevsimi’nde avlanılabilecek günler 1- 8-15-22-29 Kasım, 6-13-20-27 ve 30 Aralık 2015 olmak üzere toplam 10 gün olacak.
Avlanma, güneşin doğuşu ile batışı arasında, baraj ile göletlerden en az 500, yerleşim birimlerinden 200, piknik alanlarından 300 metre uzakta yapılabilecek. Avcılar yanlarında en fazla 3 köpek bulundurabilecek.

Kaymakamlık bugün de açık
23 Ekim itibarıyla 8 bin 10 avcı av ruhsatını yenilerken, Lefkoşa Kaymakamlığı’nın bugün de av ruhsatını yenilemek isteyen avcılara hizmet verecek olması nedeniyle bu sayının daha da yükselmesi bekleniyor.
İçişleri ve Çalışma Bakanlığı’na bağlı Merkezi Av Komisyonu, kayıtlı tüfek sayısını 34 bin 392 olarak açıklarken, Büyük Av Mevsimi’nde avlanacak avcıların ellerindeki av ruhsatlarının 31 Temmuz 2016’ya kadar geçerli olması gerektiğini; eski av ruhsatlarıyla avlanma faaliyeti yapılamayacağını, av ruhsatlarını yenilemek isteyenlerin ilçe kaymakamlıklarına başvurabileceklerini vurguladı.


Avlanabilecek av hayvanları ve sayıları
Büyük Av’da avcılar ova tavşanı, keklik, turaç, sülün, çulluk, bıldırcın, yaban güvercini, fassa, karga ve saksağan avlanabilecek. Bunların dışında herhangi bir av ve yabani kuş avlanılması ise yasak.
Bir avcı, her av günü için en fazla bir tavşan,beş keklik veya turaç ve sekiz fassa olmak üzere toplamda en fazla otuz av hayvanı avlayabilecek.

Avlanmaya kapalı ve yeni açılan bölgeler
Merkezi Av Komisyonu açıklamasında, av haritasındaki 1 ve 30 numaralı av bölgelerinin sürdürülebilir avcılık anlayışıyla geçilen “Dönüşümlü Av Bölgeleri” sistemi kapsamında kapalı olacağı; ayrıca geçen yıl kapalı olup, bu yıl açılan yeni bölgelerdenYayla, Yuvacık, Mevlevi, Kalecik, Değirmenlik bölgelerinin ava ilk defa açılması nedeniyle buralardaki levha ve işaretlemelere özellikle dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.
Açıklamada, “Av faaliyeti yapacak avcıların, av faaliyeti esnasında telefon ve elektrik kabloları ile trafik işaretlerine ve bilgi verici levhaların korunmasına ve av faaliyeti ile ilgili uyulması gereken kurallara azami dikkat göstermeleri gerekmektedir” denildi. 

Avcıların uyması gereken kurallar 
Avcılara uymaları gereken kuralların da hatırlatıldığı açıklamaya göre, kurallar özetle şöyle:
“Güneşin doğuşu ve batışı arasında faaliyet yapabilirler.Baraj ve göletlerden en az 500 (beşyüz) metre uzakta av faaliyeti yapılabilir.Meskun mahalden en az 200 (ikiyüz) metre uzakta av faaliyeti yapılabilir. Sürek avı yöntemi veya sonucu sürek avına benzer başka bir yöntem uygulamak veya uygulattırmak veya böyle bir yönteme başvurmak veya katılmak suretiyle av faaliyeti yapılamaz. Av bölgelerine araçla gidecek avcılar, tüfeklerini araçlarının bagajlarında ve kırık olarak bulunduracaklardır. Av faaliyetinde tel, tuzak, kapan, file, ökse ve ses bandı veya sesi çıkaran bir alet veya cep telefonu kullanılmaz. Avcıların ava kapalı bölgelere girip avlanmamaları ve Yasada yer alan kuralların dışına çıkmamaları gerekmektedir. Avcılar; Av Koruma Görevlilerinin uyarılarına uymak zorundadırlar.”

Açıklamada, yasa veya tüzük kuralları dışına çıkan avcılar hakkında yasal işlem başlatılacağı da vurgulandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 12:06
banner560
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner456

banner455