banner564
banner556

Büyük tuzak

Londra’da Başbakan May ve Prens Charles’ın yanı sıra Kraliçe Elizabeth’le görüşen  Anastasiadis, İngiltere’nin garantörlükten çekilmek istediğini açıkladı 

Büyük tuzak

   İngiltere’de Başbakan Thresa May’in yanı sıra Prens Charles ve Kraliçe Elizabeth ile görüşen Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, garantörlük konusunda istediği destek mesajını aldı. Anatasiadis “İngiltere, Kıbrıs sorununun çözümünden sonra garantörlüğe devam etmek istemiyor”dedi.

 Türkiye’ye, Kıbrıs sorunu müzakereleriyle ilgili çifte mesaj gönderdiği bildirildi.
   Fileleftheros gazetesi, “İngiltere de İstemiyor” başlığıyla manşetten aktardığı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in Londra’da gerçekleştirdiği temaslar çerçevesinde, İngiltere’nin verdiği ilk mesajın, Kıbrıs sorununun çözümünün ardından, adadaki garantör güç olmaya devam etmeyi istemediği olduğunu yazdı.
   Gazete, Anastasiadis’in, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüştüğünü ve May’in, taraflar arzu etmediği sürece, İngiltere’nin garantör güç olmaya devam etmek istemediğini söylediğini kaydetti.
   May’in bu yönde görüş belirtmesinin, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs sorunu için atadığı Geçici Özel Danışman Jane Holl Lute’un referans şartlarının belirlenmesi için çaba gösterdiği bir döneme denk gelmesinin önem taşıdığına dikkati çeken gazete, Hristodulidis’in İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ile dünkü görüşmesinde de aynı mesajın verildiğini yazdı.
   Gazete, İngiltere’nin bir diğer mesajının ise, Türk tarafının Kıbrıs sorunundaki çabanın ilerlemesinden önce çözülmesi gerektiğini belirttiği konulardan biri olan Brexit’in, Kıbrıs sorunu müzakerelerinin yeniden başlamasını engellemediği olduğunu belirtti.
   Habere göre Anastasiadis, May ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, May’in, İngiltere’nin Kıbrıs sorunundaki daimi tezlerini bir kez daha dile getirerek, Kıbrıs sorununa BM ve AB kararlarına dayalı bir çözüm bulunmasını arzuladığını; en önemlisi de Kıbrıs sorununun çözümünün ardından, garantör güç olmaya devam etmek istemediğini söylediğini kaydetti.
   Gazete, Hristodulidis-Hunt görüşmesinin, Anastasiadis-May görüşmesinin öncesinde, ön hazırlık maksatlı yapıldığını belirterek, Hristodulidis’in Hunt’tan, İngiltere’nin Güvenlik ve Garantiler konusundaki tezlerini teyit etmesini talep ettiğini yazdı.
   Habere göre Hristodulidis, Hunt ile görüşmesinde, Kıbrıs sorununun çözüm çerçevesinde, üçüncü ülkelerin müdahale hakkı ve yabancı askerlerin bulunamayacağını net bir şekilde dile getirdi. Görüşmede ayrıca, BM Barış Gücü’nün (UNFICYP) adadaki misyonuyla ilgili konular da ele alındı.
Gazete, Hunt’ın Hristodulidis ile görüşmesinin ardından sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hristodulidis’e Brexit’in ardından Güney Kıbrıs’taki İngiliz vatandaşlarının korunacağına dair taahhüt vermesi nedeniyle teşekkürlerini sunduğunu yazdı.
Haberde, Hristodulidis-Hunt görüşmesinde İngiltere’nin Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan’ın da yer aldığı ifade edildi.

Kraliyet görüşmeleri
   Gazete, Anastasiadis’in İngiltere temasları çerçevesinde Galler Prensi Charles ve Cambridge Dükü Prens William’la da görüştüğünü yazdı.
   Habere göre Anastasiadis, Buckingham Sarayı’nda İngiltere’de yaşayan Kıbrıslılar için ilk defa düzenlenen resepsiyonda görüştüğü Prens Charles ve Prens William’a, Güney Kıbrıs’ın    Commonwealth içerisindeki aktif rolüne devam edeceğini söyleyerek, Kıbrıs sorunundaki son duruma dair bilgi verdi.
   Rum lideri Nikos Anastasiadis dün de Kraliçe Elizabeth ile görüştü. Anastasiadisi Kraliçe Elizabeth’in yakın ilgisine teşekkür etti. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALFAROMEO
ALFAROMEO - 4 yıl Önce

GAVUR ÇALIŞIYOR ,TÜRKLER DE BİRBİRİNİN ETİNİ YİYOR.SOL,GAVURA HİZMET EDİYOR SAĞ PARTİLER DE İĞDİŞ OLMUŞ.GENÇLİK İSE ALKOL,UYUŞTURUCU VE ZİNA ANAFORUNDA.TOPLU HELAK YAKINDIR.

SIRADAKİ HABER

banner471

banner468